В един мач, който ще се помни дълго, баскетболистите на САЩ защитиха олимпийската са титла и спечелиха златото за 14-и път. Срещу себе си обаче те имаха един невероятен тим на Испания и трябваше да положат адски усилия преди да спечелят със 107:100.

Иберийците, които до този момент на турнира действаха колебливо, демонстрираха невероятна класа и показаха, че наистина са способни да надвият големия фаворит.

Те бяха напълно равностойни на съперника си в продължение на 35 минути преди американците да успеят да се откъснат в края и да стигнат до триумфа. За Испания това бе трети загубен баскетболен олимпийски финал от САЩ след 1984 и 2008 година.

Испанците заиграха страхотно още от началото. Те поведоха с 12:7 в първите минути, но бързо бяха застигнати. Американците излязоха напред след добра стрелба, но иберийците действаха солидно, спазваха своя план за мача и не допуснаха сериозно изоставане, макар и след 10 минути да губеха с 27:35.

Пау Гасол и компания действаха на постепенно нападение, не играеха бързо и се стремяха да разиграват спокойно и да стрелят от възможно най-добри позиции.

Във втората четвърт европейският тим започна да топи пасива си, залагайки на зонова защита и силни колективни действия. Тройка на Серхио Родригес завърши серията от 12:2 в първите минути на периода и испанците бяха напред с 39:37. Хуан Карлос Наваро игра страхотно през първата част, през която наниза 19 точки.

Щатите успяха да дръпнат отново с 58:51, но малко преди почивката бяха застигнати, когато Андре Игуодала направи неспортсменски фаул срещу Руди Фернандес, който вкара за 58:59, а след това испанците можеха и да поведат, но не стигнаха до изстрел.

За разлика от предишните си срещи, в които често смазваха съперника си в третата част, този път американците не успяха да направят това. В третия период мачът остана завързан и вървеше кош за кош. Двубоят мина през няколко изравнявания и преди решителната част САЩ водеше само с 83:82.

В нея атлетизмът на американците си каза думата. Крис Пол вкара тройка, а след това реализира отлично с пробив и направи 90:84, което бе най-голямата разлика в полза на отбора му от дълго време.

Коби Брайънт взе важна борба в нападение в средата на периода и реализира за 97:87, но испанците върнаха 4 точки и пак се приближиха.

Ключовият момент настъпи 2 минути преди края. ЛеБрон Джеймс наниза тройка в последната секунда на атаката за 102:93, а след това Пау Гасол направи нарушение в атака, което обрече испанците. Хуан Карлос Наваро пропусна от тройката след това, а великолепен пробив на Крис Пол подпечата победата.

Кевин Дюрант наниза 30 точки за победителите, като наниза 5 тройки, но от цели 13 опита. ЛеБрон Джеймс и Коби Брайънт също бяха с ключов принос за трудния успех.

САЩ – Испания 107:100 (35:27, 24:31, 24:24, 24:18)

САЩ: Чандлър 2, Дюрант 30, Джеймс 19, Брайънт 17, Пол 11 (Уестбрук 3, Уилямс 6, Игуодала 0, Лав 9, Хардън 2, Дейвис 0, Антъни 8)

ИСПАНИЯ: Пау Гасол 24, Фернандес 14, Наваро 21, Калдерон 0, Марк Гасол 17 (Серхио Родригес 7, Рейес 0, Клавер 0, Сан Еметерио 0, Юй 5, Ибака 12, Сада 0).