Този материал получихме по електронната ни поща и го качваме на вниманието на посетителите на сайта без редакторска намеса.

Повишаването на температурите през последните седмици доведе до нарастване на риска от възникване на пожари в земеделските и горски територии.
Съгласно статистиките на Държавна агенция по горите /ДАГ/ и Генерална дирекция “Пожарна безопасност и спасяване” – МВР /ГДПБС – МВР/ значителна част от горските пожари са причинени от небрежност при боравене с огън на открито или от запалвания в поземления фонд, след което огънят се е прехвърлил в горите. В закона за горите са заложени редица изисквания и задължения към собствениците на гори, на линейни съоръжения и други, преминаващи през горския фонд, както и към органите на общинската и местната власт. Изрична забрана за изгаряне на стърнища и растителни отпадъци в земеделски земи е наложена и в Закона за опазване на земеделските земи, но техните стопани продължават масово да не се съобразяват с нея, с което Районна служба за “Пожарна безопасност и защита на населението” – Етрополе отново за пореден път предупреждава за абсолютната забрана за изгаряне на стърнища и растителни отпадъци, паленето на нерегламентирани сметища и др. по време на обявения пожароопасен сезон, за което на нарушителите ще бъдат налагани глоби в размер от 200 до 500 лева съгласно Закона за МВР, ЗГ, Наредба № 8 и Закона за административниите нарушения и наказания!!!     
Напомняме отново, че е абсолютно забранено паленето на отпадъци, в сухи треви и храсти и др. по време на обявения пожароопасен сезон съгласно изискванията на Закона за горите и   НАРЕДБА № 8 от 11.05.2012 г. за условията и реда за защита на горските територии от пожари, издадена от министъра на вътрешните работи и министъра на земеделието и храните, обн., ДВ, бр. 38 от 18.05.2012 г., в сила от 18.05.2012 г.
Паленето на огън в горите и земите от горския фонд се извършва само на местата, определени за това с лесоустройствените проекти или с плановете за управление на природните паркове. Местата се обезопасяват и се обозначават с указателни табели съгласно чл. 77, ал. 3 от същия закон.
Нарушителите ще бъдат санкционирани съгласно разпоредбите на чл. 106 от Закона за горите и НАРЕДБА № 8 от 11.05.2012 г. за условията и реда за защита на горските територии от пожари.
Собствениците на недвижими имоти, намиращи се в горския фонд или граничещи с него, са длъжни да извършват противопожарни мероприятия в тях за своя сметка. Условията и редът за извършване на мероприятията се определят с наредба на министъра на земеделието и храните и министъра на вътрешните работи съгласно разпоредбите на ЗГ.
Горските  пожари нанасят сериозни щети на околната среда /Да си припомним бошуващите пожари в нашата страна, Република Гърция, Испания, САЩ и други страни и огромните щети, предизвикани от тях/.
Те се разпространяват бързо на големи площи в пресечени местности и труднодостъпни за противопожарната техника места. Сухото време, изсъхналата растителност и вятърът са фактори, които бързо усложняват пожарната обстановка. Характерно за горските пожари е това, че (вследствия на вятъра и турболентните въздушни течения при пожар) фронтът на пожара често променя посоката си. Поради това за ликвидирането им се изискват значителни сили и средства. Пожарната статистика показва, че в 1 % от случаите горските пожари се причиняват от мълнии, а в останалите 99 на сто причина за огнените бедствия е била човешката небрежност. За да опазим зеленото богатство на страната от пожари, стриктно трябва да спазваме противопожарния ред в горите.
Особено бдителни по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да сме както в гората, така и в близост до залесени площи. Горската постеля от изсъхнали листа и треви е леснозапалима дори от сравнително слаби източници на запалване с краткотрайно действие като например хвърлена кибритена клечка, което допринася за бързото разпространение на горенето.
Повишена пожарна опасност крие небрежното пушене. Хвърлянето на неугасени фасове може да породи запалителния ефект на бомба. Не изхвърляйте фасове от автомобилите, с които преминавате покрай или през горски участъци.
Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки - дефекти по тях могат да имат ефектът на лупа, което да доведе до запалване на сихи треви и растителни остатъци.
Всички моторни превозни средства, които наблизат в горите, трябва да са съоражени с искрогасители.
Не палете огън в гората, освен на обозначени специално устроени за това туристически места. Преди да запалите огън се уверете, че има осигурени количества вода за загасяване на огъня при поява на вятър и при тръгване. Подгответе тупалки - от гума или от зелени клони, с които да действате в случай на възникване на пожар.
Никога не палете огън при наличие на вятър - той може да разнесе искри и топли частици на големи растояния
Разчистването от сухи клони и др. на горски участъци трябва да става чрез извозване на определените за това места. Забрането е унищожаването им чрез изгаряне!
Особено отговорно по отношение на мерките за пожарна безопасност в горите трябва да бъде поведението на туристи, ловци, гъбари, секачи и др.
Ако Вие сте собственици на гори, трябва да знаете, че сте задължени да спазвате и изпълнявате всички лесоустройствени мероприятия, които са предвидени в нормативната уредба по отношение на стопанисването на горите. Проучете задълбочено нормативната уредба и търсете съдействието от компетентните органи.
При забелязване на признаци на пожар в гората (дим, мирис на изгоряло и пламъци) е необходимо бързо да оцените обстановката - възможно най-точно да се ориентирате за мястото на възникване на пожара, фронтът на придвижване на горенето и скоростта на разпространение на пожара. Ако имате информация за хора, пребиваващи в близост до огнището на запалване, от вас зависи техният живот чрез своевременното подаване на точно съобщение за пожар от най-близкото място с мобилна и телефонна връзка.
Ако запалването е в начална фаза с пръст, пясък и тупалки от зелени клони пожарът може да бъде предотвратен. Ако сте в група, един от вас трябва да съобщи за възникналия пожар, а останалите - да обединят усилията си за локализиране на запалването до пристигането на органите за пожарна безопасност и защита на населението и гасаческите групи, сформирани от кметовете на населените места за участие в гасенето на горски пожари.
В условия на пожар пазете дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствена материя, и задължително предпазвайте дихателните си пътища чрез намокрени кърпи и др. Тъкани.
При опасност от бързо усложняване на обстановката търсете безопасен път за напускане - в посока, обратна на вятъра или по дерета с вода.
След като избегнете опасността лично за себе си, не бива да ви напуска мисълта по най-бързия начин да подадете съобщение за забелязания от вас пожар - на тел. 112, 0720/6-22-22 и в местното лесничейство на тел. 0720/6-23-50, в кметството на населеното място.
Ако от Вашия автомобил забележите признаци на горски пожар, незабавно подайте съобщение за пожара! Вашата съобразителност може да предотврати големи щети и да спести значителни разходи по овладяването на усложнената обстановка.
Уважаеми съграждани, гости на общината, туристи, летовници, пастири, горски работници и ученици пазете гората от унищожителната ръка на огъня, защото горският пожар е истинско бедствие. За кратко време огъня превръща в пепелища хиляди декари дървесина и причинява екологична катастрофа. Тя е едно от нашите природни богатства!!!