Малко над половин милион от бюджета струват задграничните визити на президента Росен Плевнелиев и вицепрезидента Маргарита Попова за осемте месеца, откакто са на “Дондуков” 2, съобщава 24 часа

Сумата е точно 533 522 лв., сочат сметките от справка, поискана от вестника по Закона за достъп до информация. Данните са за периода от встъпването им в длъжност на 22 януари до 15 септември.

За международната активност на президента са изхарчени 433 678 лв., като голямата част е за пътни, а само 59 369 лв. за командировъчни и други разходи.

За сравнение справката за 16-те пътувания на бившия държавен глава Георги Първанов за първата му година са 79 310 лв. В сумата обаче не влиза транспортът с правителствения самолет, тъй като по това време разходите бяха за сметка на държавата, а не от бюджета на “Дондуков” 2. Вицепрезидентът на Първанов - Ангел Марин, пък е бил само 4 пъти в чужбина за първата година от мандата си - два пъти в Гърция, по веднъж в Русия и в Украйна, като сметката му е 15 685 заедно с парите за билети.

При президента Петър Стоянов нямаше закон за достъп до обществената информация и пътуванията остават в тайна.

От 14 визити в чужбина президентът Росен е Плевнелиев ползвал 8 пъти Авиоотряд 28, четири граждански полетаи един американски военен самолет до Афганистан. За 7 пътувания със самолета на властта е платил от бюджета си 342 578 лв., сочи справката.

За осмото му пътуване в Австрия на 16 и 17 септември е известно, че летя с правителствения самолет, но тъй като е извън периода на справката, не е включен в сметката. Преди седмица Плевнелиев летя за САЩ с малка делегация и с граждански полет.

Според поправка в закона от 2010 г. всяко ведомство, което ползва самолета на властта, си заплаща по тарифа.

Иначе за периода си на върха президентът е ползвал четири пъти граждански полет - преди броени дни до САЩ, до Бразилия, на конференцията по устойчиво развитие на ООН, и два пъти до Лондон за олимпиадата. Последните две визити обаче са по покана на МОК и се поемат изцяло от олимпийците.

Всъщност Плевнелиев присъства на откриването на олимпиадата и бе гост на приема, даван от нейно величество кралица Елизабет Втора и съпруга й херцога на Единбург.

Пътят и суперлуксозният хотел бе за сметка на организаторите, а целият масраф на високия форум е излязъл на президентския бюджет само 300 лв. за командировъчни за двата дни.

На финала на игрите президентът отново посети олимпиадата, за да даде рамо на българските спортисти. Той присъства на мачовете на волейболистите ни и на битките на Станка Златева. Спането и пътят отново излизат на държавата без пари, само 5-те дни престой и останалите разходи са оценени по тарифата за командировъчните на 1924 лв. По това време Плевнелиев се срещна и с кмета на Лондонското сити и с външния министър на кралството Уилям Хейг.

Дебютът на Плевнелиев като президент бе на 25 януари в Брюксел. Тогава той се представи на европейските власти и води със себе си делегация, натоварена на правителствения самолет. Цената на този воаяж е 17 481 лв. за път и 2363 лв. за други разходи.

Най-евтиният полет с правителствения самолет е до Рим. Цената му е 8335 лв. за еднодневната среща при президента на Италия Джорджо Наполитано. Разходите за делегацията и командировъчните са 480 лв.

Най-скъпото пътуване е до САЩ през май. Тогава Плевнелиев бе на срещата на върха на НАТО в Чикаго, но се видя и с Бил Гейтс, с шефове на “Гугъл”, фейсбук и “Майкрософт”, посети Силиконовата долина и нагледа българската общност. Авиоотряд 28 е получил за полета 219 473 лв., а средствата по визитата са 31 734 лв. На борда на самолета бяха негови секретари, български бизнесмени и журналисти.

През май има и друга важна визита за президента - традиционното посещение при папата за 24 май. Тази среща ще бъде запомнена заради огромното яйце, което Плевнелиев подари на Бенедикт XVI, и скандала около това кой е дал идеята. Авиоотрядът е возил делегацията с културните дейци за 32 965 лв., а разходите по визитата са оценени според справката на 7151 лв.

Работното посещение на Плевнелиев до Белград за участие в процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа е за 5530 лв. за един ден, като по-голямата част от това е цената за самолета на властта.

Знаковата за Плевнелиев визита в Германия на 2 и 3 юли е струвала на държавата 36 958 лв. Правителственият авиоотряд пък е прибрал за полета 35 139 лв.

На другия ден, след като кацна от Берлин, Плевнелиев отлетя на двудневна визита в Гърция по покана на гръцкия президент Каролос Папуляс. Авиоотрядът си е получил 23 799 лв., а бюджетът на “Дондуков” 2 е олекнал с 3322 лв.

Най-скъпият и единствен граждански полет е до Рио де Жанейро на конференция на ООН. Там бе и първата среща на Плевнелиев с бразилската президентка от български произход Дилма Русеф. Плевнелиев и придружаващата го делегация от 3-ма души са платили за билети 26 795 лв., за други разходи по хотели, протокол и командировъчни са отишли 10 121 лв.

Данни за цената на изненадващата тайна визита на държавния глава в Афганистан при българските рейнджъри не бяха включени в справката, предоставена на “24 часа”. Около това му пътуване се разгоря спор може ли президентът да пътува на самолети на чужди държави, без на тях да е изобразен българският герб.

Първоначално бюджетът на Плевнелиев бе 4,136 млн. лв. След дълги разговори с министър Симеон Дянков премиерът разпореди, а правителството гласува да се отпуснат още 980 хил. лв., за да може президентът да си изпълнява международната програма. Догодина обаче бюджетът му е 6, 136 млн. лв.