Делян Пеевски може и да не е министър на спорта, а майка му Ирена Кръстева отдавна да не е шеф на спортния тотализатор, но това не пречи техни доказани и верни приближени да бъдат върнати на ключови позиции в сектора. Само в рамките на една седмица тихомълком министърът на младежта и спорта (ММС) Мариана Георгиева смени ръководството на двете фирми, които управляват най-големите спортни обекти в страната.

На мястото на досегашните управители бяха назначени хора със спорни биографии, които обаче са заемали същите или сходни позиции по времето на Васил Иванов-Лучано и са вършили услуги на близки до Пеевски фирми. Като се прегледа и съставът на политическия кабинет на Георгиева, става ясно, че в спортната палата на бул. "Васил Левски" 75 се е превърнало в частна собственост. Някъде при управлението на НДСВ - ДПС (2001 - 2005) е и зародишът на сложните политикономически и медийни връзки около Пеевски - Кръстева и банкера Цветан Василев, които се развиха силно при тройната коалиция и получиха добра приемственост при управлението ГЕРБ.

Частна спортна база


Със заповед от миналата седмица Марио Примджанов отново ще управлява "Национална спортна база" ЕАД, в чиито активи попадат най-големите спортни имоти като Националния стадион "Васил Левски", зала "Арена Армеец", базата "Белмекен", "Спортпалас" край Варна, плувния комплекс "Диана" и други. При предишния си период на управление на НСБ през 2001 - 2005 г. Примджанов сключи скандални сделки, които впоследствие станаха основа за продажбата на зала "Универсиада" на фирми, свързани с Пеевски. 

През 2003 г. Примджанов сложи началото на приватизацията на зала "Универсиада". Тогава след заповед на министъра Васил Иванов-Лучано тя и хотел в Златни пясъци влязоха като апортна вноска в смесеното дружество "Спорт хотелс Олимпика". В него държавата (НСБ) и частната фирма "Проект строй груп" си разделиха участието поравно. "Проект строй груп" се оказа близка до Пеевски и беше регистрирана на адреса на младежкото НДСВ с председател Росен Дичев. Двамата бяха сред основателите на движението. Впоследствие "Проект строй" продаде дела си на "Велдер билд", която също се свързва с КТБ. Новата обща фирма "Спорт хотелс Олимпика" изтегли заем от КТБ за купуването на земята под залата. Към 2009 г. частта на НСБ от заема от 2 милиона лева стана изискуем, а тогавашното ръковдство на НСБ, назначено от Весела Лечева, се оказа без средства да ги върне. Така НСБ продаде остатъчния 50% дял от зала "Универсиада" на "Велдер груп" за 9.5 милиона лева.

Още при разкриване на апортите имаше ясни индикации, че е налице заобикаляне на закона за приватизация, тъй като дружествата "Национална спортна база" и "Олимпика", които бяха собственици на обектите, бяха в забранителния списък. Тогава Лучано обясни създаването на смесените дружества с липсата на средства от страна на държавата да извърши ремонт.

По схемата "Универсиада" тогава Примджанов и Лучано направиха опит да се овладее и столичният колодрум в Борисовата градина - беше учредено друго смесено дружество - "Сердика БГ", отново с фирмата "Проект строй груп". НСБ дори остана само с 25% в нея, която имаше намерение да строи хотел зад стадион "Българска армия". Впоследствие нещата пропаднаха, защото се оказа, че в парка има забрана да се строи. Отново в този период Примджанов плати 2 милиона лева заем за разчистването на терена около стадион "Юнак". През 2005 г. Софийската градска прокуратура обяви, че е образувала следствено дело за сделките с "Универсиада" и варненския хотел "Тото шанс" за времето, в което НСБ се е управлява от Примджанов. Следващо съобщение за изхода от тези проверки не е имало.

Днес, 65-годишният Примджанов, вече е подписал договор за три години за управление на "Национална спортна база", а на 25 юли е подадено заявлението за вписването на новото ръководство в Търговския регистър. Засега вписването не е факт, защото трябва да бъдат отстранени дребни нередности в подадените документи, свързани с изискването за нова декларация.


Човек за всичко

В борда на директорите на НСБ влиза и представеният преди 10 дни началник на кабинета на Мариана Георгиева Николай Боршуков. Той също има дългогодишна вярна служба на семейството Пеевски - Кръстева. Боршуков беше главен секретар на спортното министерство при Лучано (тогава Ирена Кръстева управляваше тотото). Когато през 2005 г. на власт дойде тройната коалиция и спортът попадна в зоната на БСП, Весела Лечева го принуди да напусне. Според информирани източници тогава е имало доста натрупани доказателства за злоупотреби, но те не са отишли в прокуратурата.

Боршуков не остана дълго без работа и беше назначен за шеф на държавния резерв на пряко подчинение на тогавашния заместник-министър на бедствията и авариите Делян Пеевски. През 2011 г. имената на Боршуков и Пеевски се свързват с разработка "Другари" на ДАНС от 2009 г., която била "замразена", но не и прекратена според публикация във вестник "Труд". След това данни за разработката са разпратени до медиите от РЗС. Целта на разработката била да се докажат редица неизгодни сделки, с които е източван държавният резерв с участието на Пеевски, Боршуков и юриста Валерий Томов. Пеевски директно определял кои ще са брокерите на агенцията, кои ще са оценителите, на кои борси ще се предлагат стоките и какви ще бъдат цените им според информацията на вестника.

Спешен ремонт


Миналата седмица беше сменено и ръководството на другата подчинена на ММС фирма за управление на спортни имоти - "Академика 2011". За неин изпълнителен директор е назначен Асен Асенов, който дълги години (и по времето на НДСВ) управляваше Зимния дворец. Тогава той беше под шапката на образователното министерство. При неговото управление съоръжението в Студентски град придоби хранително-развлекателен характер с множество заведения и ресторанти. Основната зала беше превърната в място за минифутбол, а кънки спортовете бяха изпратени в тренировъчната зала.

Асенов ще има основната задача "спешно" да извърши ремонт на Зимния дворец. Мариана Георгиева обяви реконструкцията като един от първите си приоритети, която трябва да премине по "екшън план", за да бъде "по същество функционална за спорта". Спортният министър обяви, че се надява още тази година да бъдат завършени 1/3 от ремонтните работи, а останалата част - до края на 2014 г. "Академика 2011" ЕАД управлява множество значими спортни обекти като стадион "Академик", зала "Фестивална", кортове и други.

От ключовите кадрови промени остана само да се смени ръководството на Българския спортен тотализатор - най-доходоносното дружество под шапката на спортното министерство. От избора на негов управител и членове на борда ще стане ясно кой и как ще овладее финансовите му ресурси. В публичното пространство вече се споменават имената на депутата от БСП Георги Мърков, но няма да е изключено начело да застане самият... Васил Иванов-Лучано.