Министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов и зам.-министър Джейхан Ибрямов вчера се срещнаха с представители на Националното сдружение на общините. Инициатор на срещата беше председателят на Управителния съвет на сдружението Тодор Панов, а домакин – кметът на Правец Румен Гунински.


Ползата от методическата помощ, която МИП оказва на общините, редът и критериите за разпределение на бюджетните средства за изготвяне на общите устройствени планове, както и предстоящите инициативи на министерството, бяха основни теми на дискусията.
Четирийсет и четири общини все още не са започнали работа по изготвянето на общите си устройствени планове. Останалите 220 общини са на различен етап от проектите за ОУП, съобщи зам.-министър Джейхан Ибрямов.
 
Министър Иван Данов увери, че разпределението на предвидените в бюджета 6 млн. лева, с които МИП трябва да подпомогне устройствените планове на общините, ще бъде на принципа на равнопоставеността и справедливостта. То ще зависи и от това кои са приоритетните за правителството инвестиционни проекти на регионите.
Общините -„отличници“, които са се отнесли най-отговорно към поставената задача и са доказали документално резултати в изготвянето на плановете, първи ще бъдат поощрени финансово, за да довършат започнатото. Най-малките населени места също ще бъдат подпомогнати, за да успеят и те на базата на ОУП да кандидатстват за европейско финансиране.
Един възможен следващ етап са тристранни договори между МИП, общините и фирмите-изпълнители на техническите задания на устройствените планове. Важен критерий за разпределение на бюджетните средства ще е изборът на фирмите, които ще изготвят ОУП на населените места. В тях трябва да работят доказани професионалисти – строителни инженери, проектанти, архитекти.
Около 6 млн. лева допълнително са необходими, за да може МИП да откликне на нуждите на всички общини при изработване на ОУП.     


Проблемите на кадастъра също бяха във фокуса на дискусиите в Правец. Министър Данов сподели идеята си за създаване на обща информационна система с кадастрална карта, която да покрие цялата територия на страната, включително земеделските земи, военния и подземен кадастър.