Шампионите от Лукойл Академик завършиха участието си в европейските клубни турнири с поражение. “Студентите” отстъпиха у дома на латвийския Вентспилс 62:69 и инкасираха четвъртата си поредна загуба в група Р от Топ 32 в турнира за Купата на ФИБА Европа, като по този начин завършват на последното четвърто място в класирането с баланс от 1 победа и 5 загуби, докато гостуващия тим продължава напред като първи в групата.

Американецът Донел Тейлър бе най-добър за Лукойл Академик днес и завърши със 17 точки. Желко Шакич остана на една борба от “дабъл-дабъл” с 12 точки и 9 отскочили топки, докато Бранислав Ратковица и Филип Барович вкараха по 8 точки. Българите използваха ротация от едва осем баскетболисти, като сред отсъстващите бяха Филип Виденов, Асен Великов, Крис Минков и Тенчо Банев.

Латвийците установиха контрол над двубоя още през първата част, когато поведоха с 11:18 след седем поредни точки, а след нейния край преднината им бе пет точки - 18:23. Гостите бяха в позицията на лидер и през втората четвърт, въпреки че българите на няколко пъти свалиха значително разликата, която на почивката вече бе достигнала осем точки - 35:43.

Преднината прехвърли 10 точки през третата четвърт, като най-голямото изоставане на Лукойл Академик бе 17 - 35:52, а след нейния край резултатът бе 48:57 след силен завършек на българите, съкратил пасива им. Играчите на Тони Дечев дадоха всичко от себе си в заключителните 10 минути, но до нещо по-значимо така и не се стигна и крайната ралзика бе 62:69.

Латвийският национал Кристапс Яниченокс вкара 19 точки за Вентспилс, а Артис Ате остана с 14.