Тази вечер в Арена Ботевград баскетболистите на Балкан постигнаха убедителен успех над втория в класирането Берое. Резултатът - 84-65, е достатъчно красноречив.

Домакините започнаха мощно и още в първата четвъртина взеха аванс от 10 точки - 22-12. След втората прибавиха още 5 - 45-30, в третия период още 5 и преди последните десет минути вече водеха с 20 - 65-45. Балканци продължиха силно и в първите минути на четвъртата част и някъде по средата й гостите се отказаха окончателно. А след последната сирена зрителите в залата отправиха заслужени овации за играта на Балкан.

Статистиката също е показател за превъзходството на победителите. Те имат по-добра стрелба - 47% срещу 38 на Берое, двата тима отбелязаха по 8 тройки, балканци отстъпваха малко в борбата под коша - 37 срещу 41 овладени топки, но имат повече асистенции, с 5 повече отнети топки и направиха доста по-малко грешки от съперника - само 9 срещу 22 на Берое.

Своеобразният дуел между Станимир Маринов и топреализатора на старозагорския тим Шейн Гибсън, които се пазеха взаимно през по-голямата част от времето, бе спечелен от играча на Балкан. Той реализира 22 точки, направи 5 асистенции, има и 4 борби и е с най-висок коефициент. Докато Шейн Гибсън завърши с 16 точки и само 1 асистенция.

Много силен мач за Балкан изигра Амин Хот. Черногорският гард вкара 5 тройки от 7 опита и вкара 19 точки, като овладя и 5 борби за 30 минути на полето. Сънародникът му Михайло Секулович отбеляза 16 точки, въпреки че бързо натрупа три лични нарушения. Капитанът Радослав Кочев е с 9 точки и 7 борби,, със 7 точки е Травис Даниълс, който грабна 8 отскочили топки и заби два чадъра.

За Берое втори по резултатност след Гибсън е сънародникът му Арън Джонс с 13 точки. По 9 вкараха Тенчо Тенчев и Николай Николов.

В другите мачове: Черно море Тича победи във Варна плевенския Спартак със 78-76, в Пловдив Академик Бултекс 99 нанесе поражение на следващия съперник на Балкан - Рилски спортист, като спечели с 96-85, а Левски надделя над Ямбол с 80-73. Свободен от игра заради нечетния брой отбори бе Лукойл Академик.

Този 9 кръг последният  от първия етап на размененото гостуване в лигата. Вторият етап започва веднага. В неделя, 18 декември от 17.00 ч. Балкан ще бъде домакин на Рилски спортист.