В първия мач от полуфиналната серия Балкан не издържа в последната четвъртина и загуби в зала Универсида  с 80-70 (21-22, 22-19, 8-23, 29-16).  Втората среща е след два дни - в четвъртък, 6 май отново в София. Играе се до 3 победи.

В хода на първия мач имаше няколко големи амплитуди. След равностойна първа четвъртина, след която балканци имаха точка преднина, домакините спечелиха втората с 22-9 и на полувремето имаха двуцифрен аанс от 12 точки - 43-41.

Балкан започна третата част с мощна серия от 16-0 и поведе с 4 точки разлика, спечели четвъртината с 23-8 и след половин част игра водеше 54-51. В последните десет минути обаче зелените направиха доста неразчетени и прибързани стрелби и домакините поведоха с 9 точки при 65-56. Балканци отвърнаха със серия от 5-0 за 65-61, но до края на издържаха на напрежението и загубиха.

След мача Йовица Арсич намекна за  някои отсъждания във вреда на Балкан. В действителност такива имаше, някои от които отявлени, особено на рефера Станимир Русев. Към края на срещата също се видяха странни съдийски решения.

В тази първа полуфинална среща Балкан бе без основния си плеймейкър Сияни Чеймбърс. Най-резултатни с по 14 точки бяха Давонтей Джордан и Божидар Аврамов, който направи 7 завършващи подавания.  11 точки отбеляза Димитър Димитров, с по 9 са Тауан Ейджи и Дарко Балабан, 8 вкара Крис Минков, с 5 е Станимир Маринов.

За Левски Лукойл също двама играчи са с по 14 точки - Кийт Бенсън  Христо Захариев, с 13 е Данило Тасич, 12 отбеляза Венцислав Петков.