Информационната среща по повод инвеститорско намерение за изграждане на ветроенергиен парк в държавни горски територии в землището на село Врачеш предизвика голям интерес. Тя се проведе в зала “Ботевград“. Сред присъстващите жители на Ботевград и Врачеш бяха кметът на селото  Драгомир Григоровски и общински съветници. 


Срещата бе лишена от спокоен и конструктивен диалог. Няколко пъти кметът Иван Гавалюгов призова присъстващите да запазят добрия тон и един по един да отправят своите въпроси към ръководителя на проекта – Валери Венков. “Може да не сме съгласни с проекта, но поне да се изслушваме един друг“, апелира още градоначалникът.


Представяйки се, Валери Венков обясни, че от 30 години се занимава с консултантска дейност в сферата на енергийни проекти. По негови думи “жизненият цикъл на процедурата за изграждане на ветроенергиен парк е между 2,5 – 3 години, преди да се стигне до строителството на самите перки“. “Процесът наистина е доста дълъг, ще се виждаме, ако всичко върви нормално и вие ни приемате като инвеститори“, каза ръководителят на проекта. Думите му предизвикаха бурна реакция от страна на присъстващите. Залата бе огласена от викове: “Ние не ви искаме“; “Не ви приемаме като инвеститори“; "Стигат ни Вальо Златев и ВЕЦ-ът, спирането на тока, а  сега и перки.".


В хода на срещата недоволството на хората ескалира. Те бяха категорични, че "перки във Врачеш няма да има". Жител на селото дори тръгна заканително към ръководителя на проекта, но бе възпрян в последния момент.


Въпроси бяха зададени от присъстващите в залата, както и от кмета Иван Гавалюгов. В отговор на отправени питания стана ясно само, че инвестицията ще бъде в размер на 500 милиона лева, предвижда се изграждането на 30 ветрогенераторни перки, за които ще бъдат обезлесени 48 декара горски площи. А дали сечта ще засегне вододайна зона, на този въпрос ръководителят на проекта не отговори, заявявайки, че това ще покаже проучване, което все още не е започнало. 


“По отношение на екологията не ние решаваме къде какво може да се случи. Еколозите са тези, които ще обследват и ще одобрят или не одобрят съответния проект по отношение на защитените зони и защитените територии“, заяви Валери Венков. 


Какво ще бъде въздействието на вятърните генератори върху птиците? В отговор на това питане, той каза: “Птиците вървят по определени маршрути и ако някои от перките попадат на пътя на птиците, няма ди ни бъде разрешено на това място да процедираме каквото и да било.“. “Колкото и да не вярваме на нашите държавни институции, все пак ние живеем в тази държава и трябва да се съобразяваме с нашите закони“, добави ръководителят на проекта. 


Хората и кметът Иван Гавалюгов поискаха повече разяснения по отношение на самия инвеститор. Изразени бяха съмнения, че зад проекта стои подставено лице.


“Фирма “ГИР Консулт“ е проектантско дружество, което се регистрира с конкретна, точна и ясна цел. Зад нея стоят финансови институции – европейски финансови фондове, които на практика ще влязат в момента, в който проектът започне да се развива. Тогава вече ще влезе и самият инвеститор, който ще бъде представен публично“, отговори Валери Венков. Той не оповести името на инвеститора, не даде отговори и на други въпроси, свързани с ползите и вредите от такъв ветроенергиен парк, и конкретно какви ще бъдат те за община Ботевград и нейните жители. Като полза изтъкна само, че ще бъдат разкрити нови работни места.


Според нашия съгражданин Мирослав Кръстанов - доцент в Геологическия институт към БАН, с експертиза от 30 години и участие в проучване в Добруджа за ветрогенератори, цялата вододайна зона на селото ще бъде засегната. Той съобщи, че в западните страни ветрогенераторите се изграждат в акваториите, в съседните Турция и Гърция - по незалесени била.


Доц.Кръстанов обърна внимание, че при изсичането на дърветата се получава ерозия.  “Изсичането на дървета ще окаже влияние върху обема на язовира. На много места в момента има засушаване на язовирите. Тези перки неминуемо ще доведат до увеличаване на повърхностния отток, т.е. оттичане на цялата вода, която подхранва подземните води в реките, която заминава в морето, и ние нищо не можем да ползваме от нея. Ще стане така, че ще имаме ток, но няма какво да пием“, заяви той. По негови думи, водохващането на манастира, който е по-голям по численост от Рилския манастир, ще бъде засегнато. Експертът изброи и други вреди, които ще причини изграждането на ветроенергиен парк над Врачеш - образуване на кално-каменни потоци, свлачища, за които ще плаща Общината, спиране на чистия приток на въздух не само към селото, но и към цялата община. Той посочи още, че след 20 години перките трябва да бъдат подменени, но “обикновено инвеститорът идва, прави поразиите и след този период си тръгва, като всичко остава за наша сметка".


По време на срещата кметът Иван Гавалюгов сподели: “От 1999 година се катеря по този връх /Мургаш/. Свидетел съм на опити на български и чуждестранни фирми да монтират ветрогенератори, имаше тестови установки, но нито една не издържа на атмосферните условия, Може би тогава технологията не е била дотатъчно добре развита. Аз също не смятам, ако технологията не е усъвършенствана, че тези опити ще бъдат технологично издържани и успешни, защото има разнопосочни ветрове, има силно вледеняване, измества се баланса на перките и те падат.“. Той уточни, че тези установки не са били на територията на Врачеш.


В отговор на отправени упреци, Иван Гавалюгов разясни: “Като кмет на общината съм длъжен да внеса всяко едно инвестиционно предложение за разглеждане в Общинския съвет. Така е формирано българското законодателство и така си взаимодействат двете институции – Общинска администрация и Общински съвет. Ако не го внеса, означава, че съм наложил моето субективно мнение на Общинския съвет. Общинският съвет два пъти е преценил, че няма достатъчна степен на увереност, че трябва да го подкрепи. Първия път взе решение за отлагане, за да се произнесе Общинският експертен съвет по устройство на територията и тогава да даде своето становище. В Експертния съвет фигурират основно външни експерти, които няма как с наличната информация да дадат обективно решение, но са взели положително становище. На следващата сесия Общинският съвет реши да се проведе информационна среща, в която ние участваме като страна.“.   


Монахините от Врачешкият манастир, които също присъстваха, споделиха, че шумът от две пробни перки се чувал в обителта и не могли да спят от него. Също така обърнаха внимание, че реките около манастира са пресъхнали. Те ясно заявиха, че не дават благословението си за осъществяване на това начинание. Сестрите призоваха да се полагат грижи за манастира, който е едно от най-посещаваните места в общината и привлича поклонници не само от страната, но и от чужбина.