На заседанието на Общинския съвет на 19 декември ще бъде подложено на гласуване предложение за определяне на такса “смет“ за 2025 год. Проектът на решение предвижда увеличение с 15% /повишението за граждани е от 3 на 3,5 промила, а за фирми от 4,4 на 5,2 промила/


Мотивите


Съгласно чл.64 от Закона за управление на отпадъците всяка община заплаща отчисления за обезвреждане на отпадъците на съответното регионално депо, като отчисленията имат за цел да се намали количеството на депонираните отпадъци и да се насърчи тяхното рециклиране и оползотворяване. Размерът на отчисленията е определен с наредба, като той е различен за всяка календарна година: за 2013 г. – 15лв./т; за 2014 г. – 22 лв./т; 2015 г. – 28 лв./т; 2016 г. – 36 лв./т; 2017 г. – 40 лв./т; 2018 г. – 45 лв./т; 2019 г. – 57 лв./т; 2020 г. – 69 лв./т; 2021 г. – 82 лв./т; 2022 г. – 95 лв./т. И вяска следваща година ще бъде 95 лв./т. Така наложените отчисления водят до оскъпяване на разходите по обезвреждане на отпадъците на общините.


Данъчната оценка на имотите, върху която се изчислява дължимата такса, не е променяна от 2008 год.


Резултатите от направения анализ за количеството генерирани отпадъци на територията на община Ботевград за периода 2016 – 2024 год. ежегодно завишаване. В връзка с това се предвиждат редица мерки за оптимизиране и повишаване на контрола върху процесите на сметосъбиране и сметоизвозване и поддържане чистотата на териториите за обществено ползване, като целта е през 2025 год. количествата отпадъци за депониране да бъдат максимум 11 500 тона.


В плановете за следващата година се поставя акцент върху подобряване на средата – озеленяване, поддръжка и почистване на съществуващите и новоизградени междублокови зелени пространства, детски, здравни и социални заведения и гробищни паркове. 


С цел да бъде повишен контролът върху дейността на ОП БКС, се предвижда внедряване на алгоритми и модели, които да сигнализират при неизпълнение на дейностите, свързани с чистотата. Предвижда да бъде въведена система за наблюдение и управление на стандартната сметосъбираща техника с цел преустановяване на възможността за злоупотреби. Камионите, извозващи битовите отпадъци, ще бъдат оборудвани с интелигентна система за сметосъбиране, която включва бордови компютър, сензори за измерване на теглото на отпадъка, джипиес устройство, комуникационен модел, RDF антена за разпознаване на контейнерите. Системата ще предоставя данни за маршрута, времето и изпълнението на задачите, както и разпознаването при опит за вдигане на неидентифициран контейнер


В план-сметката са предвидени капиталови инвестиции за инфраструктурно и технологично обновяване и оптимизиране на дейността на депото. Ще бъдат доставени и три нови сметосъбиращи машини и една нова надстройка за сметосъбираща машина, като ще продължи поетапната инвестиция в нови съдове за сметосъбиране с различни обеми. 


При разработване на план-сметката, освен основните елементи, включени в нея, са отчетени и факторите, довели до увеличаване на разходите за 2025 год., съответно и до увеличаване на размера на такса “смет“, а именно: увеличаване на минималната работна заплата от 1 януари в размер на 1 077 лв.; нарастващата инфлация и непрекъснатото увеличаване на цените на редица стоки и услуги; предстоящи инвестиции с цел подобряване на услугите по сметосъбиране и сметоизвозване, разделно събиране на отпадъци, дървени, зелени отпадъци и други.


Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно, респективно такса битови отпадъци се състои от три компонента, включващи цената на съответната услуга. За осигуряване на дейността по управление на битовите отпадъци в план-сметката за 2025 год. са предвидени средства в размер на 4 062 500 лв. О тях: 1 054 750 лв. – за услугата по сметосъбиране на битови отпадъци и извозването им до регионалното депо; 1 353 800 лв. – за услугата “обработка и обезвреждане на битовите отпадъци в депото, включително и на съответния размер за отчисленията по чл. 60 и чл. 64 от Закона за управление на отпадъците; 1 653 950 лв. – за услугата “поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване“.


Ето и предложението на Община Ботевград за определяне размера на таксата за битови отпадъци в промили за 2025 год. за всички населени места в общината:


За нежилищни имоти на предприятия, според количеството битови отпадъци, съобразно вида и броя на съдовете за съхраняването им:


- За един съд от 1 100 литра за една година, при честота на сметоизвозването два пъти седмично: 4 621 лв.;


- 5,2 на хиляда върху облагаемата основа на имотите за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване.


За нежилищни имоти на предприятия чрез пряко договаряне с фирми, извършващи услуги по сметосъбиране и сметоизвозване:


- 3,8 на хиляда върху облагаемата основа на имотите за обезвреждане на битовите отпадъци в депо;


- 5,2 на хиляда върху облагаемата основа на имотите за поддържане чистота на териториите за обществено ползване.


За нежилищни имоти на предприятия по реда на чл.18-Г от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Ботевград – 11,5 на хиляда върху облагаемата основа, както следва:


- за сметосъбиране и сметоизвозване – 2,5 на хиляда;


- за обезвреждане на битовите отпадъци в депо – 3,8 на хиляда;


- за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – 5,2 на хиляда.


За имоти на граждани и жилищни имоти на предприятия – 3,5 на хиляда върху данъчната оценка на имотите, като разпределението е както следва:


- за сметосъбиране и сметоизвозване – 1 на хиляда;


- за обезвреждане на битови отпадъци в депо – 1 на хиляда;


- за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – 1,5 на хиляда.


За училища – държавна и/или общинска собственост размерът на таксата е 16,24 лв. на един ползвател – ученик и персонал. Броят на учениците за съответната календарна година се определя по данни от Сведение за организиране дейността на училището списък-образец №1, утвърден от Министерството на образованието и науката, а информацията се предоставя на дирекция “Местни данъци и такси“ “под формата на справка – извлечение от този образец. Изготвя се от началника на отдел “Хуманитарни и социални дейности“ в общинската администрация до края на предходната година, а за персонала – по щатното разписание на текущата календарна година.