От 22 юни Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) стартира национална кампания за засилени проверки по схемите „Училищно мляко“ и „Училищен плод“. Контролът ще обхване всички доставчици и продуктите, предоставяни на деца в детските градини и училищата в страната.


Инспекторите на агенцията ще извършват детайлни проверки на произхода, качеството и съответствието на доставяните млечни продукти и плодове с действащите нормативни изисквания. Като част от контролните действия ще бъдат вземани проби за лабораторни анализи, които да потвърдят безопасността и качеството на храните.


От БАБХ подчертават, че основната цел на кампанията е да се гарантира, че децата получават здравословни, качествени и безопасни продукти, отговарящи на стандартите по двете национални схеми.


Засиленият контрол е част от последователните усилия на институцията за защита на детското здраве и за предотвратяване на евентуални нарушения при доставките на храни за най-малките. Проверките ще се извършват на територията на цялата страна, а при установяване на несъответствия ще бъдат предприемани необходимите административни мерки.


От агенцията заявяват, че ще продължат да следят стриктно изпълнението на програмите „Училищно мляко“ и „Училищен плод“, така че до децата да достигат единствено безопасни и качествени храни.