Баскетболистите на Евроинс Черно море победиха в невероятна драма шампионите от ЛукОйл-Академик с 90:88 (28:23, 27:26, 16:22, 19:17) в третата финална среща на НБЛ, която се игра в зала ”Христо Борисов” във Варна.

Двубоят започна отлично за домакините от Евроинс Черно море, които поведоха с 11:6. ”Студентите” намалиха до 10:11, но тройка на Кори Макинтош изведе варненци с 5 точки напред за 15:10. С тройка на Ристе Стефанов ЛукОйл-Академик изравни резултата – 19:19. Нова стрелба отдалеч на Александър Янев и Макинтош даде аванс на домакините от 7 точки – 28:21. Тодор Стойков оформи края на първата част с два точно изпълнени наказателни удара – 28:23.

В началото на втората част ”моряците” увеличиха аванса си до 8 точки – 36:28, след като Атила Дош Сантош вкара един наказателен удар.
Нов кош на лидера Макинтош направи разликата точно 10 точки – 38:28. Превъзходството на Черно море продължи и във втората част. Стрелбата от далечно разстояние отново бе главният коз за варненци, които успяха да подържат разлика от около 10 точки до 52:42 след кош и наказателен удар, изпълнен от Александър Янев. В края на вторите 10 минути ”студентите” успяха да намалят резултата до 49:55 в последните секунди след тройка на Уили Дийн.

Третата част започна с щурм на шампионите от ЛукОйл-Академик. Лимайер Голдуайер поведе своите съотборници към обрат. Американецът вкара тройка за 58:61, а малко след това открадна топка в защита и подаде на Дийн за 60:61. Последва прекъсване за Евроинс Черно море, поискано от Даниел Димитров. Размяна на кошове доведе резултата до 63:62 за домакините. Гостите успяха да излязат напред в резултата при 66:65 след нова тройка на Голдуайер. Още една тройка на американеца доведе резултата до 69:65 за ”студентите”. Уили Дийн вкара два наказателни удара и ЛукОйл дръпна убедително със 71:66. Симеон Ценов от Евроинс Черно море успя да изравни резултата след тройка секунди преди края на третата част - 71:71.

Отново Ценов изведе варненци напред с 3 точки след втора поредна тройка – 74:71 в началото на четвъртата четвърт. Тук наставникът на ”студентите” Георги Младенов взе прекъсване. Резервата Пламен Алексиев вкара тройка за Черно море - 77:71. Тройка и двойка на ”събудилия се” отново Сашо Янев изведоха домакините напред с 82:73. Последва ново прекъсване за ”студентите”. След подновяването на играта Янев отново матира гостите - 84:73. Тройка на Ристе Стефанов върна надеждите на ЛукОйл за успех в мача 76:84. Тодор Стойков изпусна два наказателни удара 2:48 мин преди края на срещата. Тройка на Уили Дийн намали разликата до 82:84. Макинтош даде аванс от 4 точки за моряците - 86:82. Точна стрелба на Тодор Стойков върна ”студентите” в мача 85:87. 5 секунди преди финалната сирена Уили Дийн вкара невъзможна тройка за 88:89. Само за 1 секунда ЛукОйл успя да фаулира Юли Радионов, който застана на линията, за да изпълни 2 наказателни удара. Той изпусна първия, но вкара втория. При последната атака на шампионите Дийн изгуби топката и това донесе победата на Черно море с 90:88.

Така варненци намалиха резултата във финалната серия до 1:2 победи.
Утре от 17,30 часа във Варна ще се изиграе 4-тата финална среща между двата отбора.

ЕВРОИНС ЧЕРНО МОРЕ – ЛУКОЙЛ-АКАДЕМИК 90:88 (28:23, 27:26, 16:22, 19:17)