България постигна велика победа над Сърбия с 3:2 (21:25, 25:17, 19:25, 25:22, 15:12) гейма в първата среща от Група ”Д” на европейското първенство по волейбол за мъже в Турция.

Двубоят започна добре за волейболистите на България, които поведоха с 5:2 в началото. Постепенно ”Плавите” изравниха играта и резултата при 6:6 и дори поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване.
Водени от страхотно играещият Никола Гърбич сърбите поведоха с 11:7. Силвано Пранди поиска прекъсване за България, но и след подновяването на играта ”репрезентацията” водеше играта. Силни минути за Иван Милкович изведоха ”плавите” до аванс от 5 точки при второто техническо прекъсване 16:11. Разликата нарасна до 6 точки за Сърбия при 20:14 след блок-аут на Боян Янич. При 23:17 аванс за финалистите в тазгодишното издание на Световната лига българите се посъбудиха благодарение на отличния сервис на Матей Казийски. Матей изстреля няколко бомби, които веднага дадоха ефект – 21:23 след отлични изяви в атака на Тодор Алексиев. В крайна сметка Сърбия затвори лесно първата част с 25:21 след атака в центъра на Марко Подрасчанин и тройна блокада в центъра.

След като спечелиха първата част сърбите поведоха с 3 точки и в началото на втората 5:2, след като Иван Мликович записа 2 поредни отигравания. Силна игра в атака на Алексиев и Владо Николов донесе израняване при 5:5. Мощна атака на Алексиев и атака в аут на Иван Милкович даде аванс от 2 точки на България – 8:6 при първото техническо прекъсване. Националите поведоха с 10:7 след страхотна комбинация между Андрей Жеков и Матей Казийски, който атакува мощно от задно поле. Малко по-късно дойдоха силните минути на дебютанта Виктор Йосифов, който направи две страхотни блокади на суперзвездата на Сърбия Иван Милкович. Атаки на Казийски и отново на Йосифов даде преднина от 5 точки на България – 16:11. Преднината на България се увеличи на 7 точки – 19:12 след ас на капитана Владо Николов. Пак той реализира за 20:13. До края на гейма Алексиев и  Казийски бяха неудържими в атака, а България спечели частта с 25:17 и изравни резултата до 1:1 гейма.

След по-дългото прекъсване след втората част Сърбия поведе с 3:1 с атака на Ковачевич.
България изравни при 6:6 след блокада на Алексиев. Атака на Цветанов през центъра изведе България напред при 8:7. Равновесието в резултата и играта се запази до 10:10. Последва силна игра на Никола Гърбич и Иван Милкович и Сърбия дръпна с 3 точки – 14:11. Тогава Силвано Пранди взе прекъсване, което даде добър резултат, но все пак Сърбия запази 3 точки аванс при второто техническо прекъсване – 13:16. Матей Казийски почти върна България в гейма след мощна атака за 17:19. Сръбската блокада заработи в края на гейма и ”плавите” поведоха с 21:17 след тройна блокада срещу Матей Казийски. Иван Милкович сложи край на гейма с мощна атака по диагонала – 25:21.

Четвъртата част започна добре за България, която поведе с 3:1 и 8:5 в началото. Блокада на Йосифов изведе нашите до 11:6. Второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за България, след като Андрей Жеков пусна страхотна топка.
Сърбите се събудиха и намалиха до 15:17 след атака на Станкович от втора линия. Ас на Гърбич и аут на Матей Казийски в атака стигна до равенство 17:17. Последваха няколко изравнявания до 20:20. Ас на Милкович даде преднина на Сърбия – 21:20.
Владо Николов изравни след атака по правата – 21:21. Пак капитанът изведе България напред при 23:22 с мощна атака по блокадата. Последва грешка при атаката на Ковачевич и атака на Виктор Йосифов – така България спечели гейма с 25:22.

Решителният тайбрек стартира добре за България. Мощна атака на Казийски, технично отиграване на Владо Николов и фантастична блокада на Виктор Йосифов даде аванс от 4:1 за националите. Българите увеличиха силата на изпълнение на началния удар и поведоха с 4 точки при техническото прекъсване – 8:4 след мощна така на Казийски и единичен блок на Христо Цветанов. Милкович успя да намали до 8:6, а резервата Милош Никич дори сведе разликата само до една точка – 8:9. Атака на фантастичния в този мач Виктор Йосифов изведе България до 13:9. Аут в атака на Милкович даде победната точка в гейма с 15:11 и в мача с 3:2 на България.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:2 (21:25, 25:17, 19:25, 25:22, 15:12)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 3, Владимир Николов 23 (1 ас, 6 блока), Матей Казийски 18, Тодор Алексиев 16 (3 блока), Христо Цветанов 9 (4 блока), Виктор Йосифов 8 (1 ас, 4 блока),- Теодор Салпаров-либеро (Валентин Братоев, Цветан Соколов)
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия)
СЪРБИЯ: Никола Гърбич, Иван Милкович, Боян Янич, Никола Ковочевич, Марко Подрасчанин, Драган Станкович - Марко Самарджич-либеро (Милош Никич, Владо Петкович)
Старши-треньор: Игор Колакович (Черна гора)