Волейболистите на Русия победиха България с 3:0 гейма в срещата от 3-ия кръг на Група F на европейското първенство в Турция. Това бе 6-та поредна победа за руснаците и първа загуба за българите. Изходът от двубоя обаче не бе от съдбоносно значение, тъй като и двата тима вече се бяха класирали още вчера за полуфиналите в Измир.

Двубоят започна много добре за играчите на Русия, които поведоха с 8:5 до първото техническо прекъсване. Две поредни точки на Владо Николов изравниха резултата при 8:8. Равенството се запази до 10:10, след което Сборная дръпна с 4 точки – 15:11 и 16:12. Възпитаниците на Даниеле Баньоли увеличиха аванса на 5 точки – 18:13 след атака на Максим Михайлов и доста грешки на българските волейболисти. Два поредни аса на Валентин Братоев намалиха преднината на Русия до 16:18. България скъси разликата само на 1 точка при 18:19, а при последвалата атака главният съдия Петер Байчи от Словакия скандално не видя, че топката пада в полето на Русия след атака на Виктор Йосифов – 18:20. След тази важна точка руснаците лесно стигнаха до успех в първия гейм с 25:21, която дойде след атака по блока и ас на резервата Семьон Полтавский.

Вторият гейм стартира пак с превес на Русия, която поведе с 8:5. Силният начален удар на Сборная напълно разстрои посрещането ни и Сергей Тетюхин и компания поведоха с 16:8 при второто техническо прекъсване. Тук Силвано Пранди реши да пусне в игра всички резерви и постепенно на игрището се появиха и Георги Братоев, Методи Ананиев, Красимир Гайдарски, както и започналият още в началото на втората част Цветан Соколов. Леко, по-леко резервите ни се окопитиха и намалиха преднината на руснаците само до 2 точки при 19:21 и 21:23 след атака на Матей Казийски. Високият 217 сантиметра Алексей Казаков изведе Русия да гейм-бол при 24:21. Атака на Цветан Соколов и ас на Матей Казийски доближи България до 23:24. В последвалата атака на Методи Ананиев топката излезе в аут и така Русия затвори гейма с 25:23.

Още в началото на 3-ата част Силвано Пранди се довери на резервите. Те бяха напълно равностойни на руските си съперници до 5:5. След това Сборная поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване. При 7:10 Тодор Алексиев замени Матей Казийски. Ас на Косарев и атака на Полтавский даде преднина на Русия от 5 точки. Руснаците продължиха да мачкат нашите със сервис и блокада, но постепенно Методи Ананиев и съотборниците му съумяха да изравнят при 15:15. Равенството се запази до 17:17, но после Сборная поведе с 21:18. Единична блокада на Казаков и ас на Полтавский направи резултата 23:19 за Русия. Без проблеми Русия затвори гейма с 25:22 и мача с 3:0 гейма.

Така Русия финишира като победител в Група F, а България остана на 2-ро място. Двата отбора обаче се бяха се класирали за полуфиналите още преди днешната среща.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 0:3 (21:25, 23:25, 22:25)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 1, Владимир Николов 5, Матей Казийски 7, Валентин Братоев 2, Христо Цветанов 3, Виктор Йосифов 4 - Теодор Салпаров- либеро (Цветан Соколов 16, Методи Ананиев 2, Георги Братоев 1, Красимир Гайдарски)
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия)
РУСИЯ: Сергей Гранкин 3, Максим Михайлов 6, Александър Волков 10, Юрий Бережко 10, Сергей Тетюхин 6, Алексей Казаков 4 – Алексей Вербов-либеро (Семьон Полтавский 9, Денис Бирюков 6, Александър Косарев 2, Вадим Хамуцких)
Старши-треньор: Даниеле Баньоли (Италия).