България победи Холандия с 3:1 (25:15, 26:24, 21:25, 28:26) във втората си среща от Група F на Евроволей 09 в Турция.

Селекционерът на България Силвано Пранди направи една промяна в стартовия състав като пусна Валентин Братоев титуляр на мястото на Тодор Алексиев. Срещата започна добре за България и националите ни поведоха с 4:2 и 8:6 до първото техническо прекъсване. ”Лалетата” съумяха да намалят до 8:9 и 11:12, но българската блокада заработи на познатото си високо равнище. Силна игра на Матей Казийски в атака изведе България до 16:12. Единична блокада и контраатака на Виктор Йосифов направиха преднината още по-голяма 20:14. Нова блокада на Йосифов и грешка в атака на Холандия изведе България до 25:15 в първия гейм.

Втората част започна ударно за Холандия, която поведе с 5 точки при 8:3 след ас на Клапвайк. Последва силна игра на Валентин Братоев в атака. Капитанът Владо Николов намали до 1 точка аванса на ”лалетата” до 10:11 след атака по диагонала. Холандците пак успяха да дръпнат с 3 точки при второто техническо прекъсване – 16:13. Преднината им нарасна до 4 точки при 18:14, но тук българските волейболисти заиграха отново силно и намалиха до 17:19 след двойна блокада. ”Лалетата” пак поведоха с 4 точки при 22:18 след нов ас на Клапвайк. Силвано Пранди взе прекъсване, което даде желания ефект – последваха 3 поредни точки за България – 21:22 след блокада на Христо Цветанов. Нов единичен блок на Христо Цветанов доведе резултата до равенство – 22:22. Волейболистите на България първи стигнаха до гейм-бол при 24:23, но го пропиляха. Пусната топка от Христо Цветанов изведе България до втори гейм-бол – 25:24. Блокада на Виктор Йосифов донесе успеха на националите във втората част с 26:24.

Третият гейм стартира изключително равностойно до 7:7. Грешен сервис на Роб Бонтье даде преднина от точка за България – 8:7. Равенството  резултата се запази до 10:10. Силна игра в атака на Валентин Братоев даде аванс от 14:11 за България. Двойна блокада на Холандия срещу Братоев, пък изравни резултата до 15:15, след като в игра влезе високият 215 сантиметра Кай Ван Дайк. Нито един от двата тима не можа да вземе превес до 19:19. Блокада на Ван Дайк и аут при атака на Виктор Йосифов даде аванс на Холандия от 2 точки – 21:19. Блокадата на ”лалетата” изведе оранжевите до гейм-бол при 24:20. В крайна сметка Холандия спечели третата част с 25:21 след атака на Йерун Раувердинк.

Окрилени от успеха в 3-ата част ”лалетата” стартираха мощно и в 4-ата. Водени от Роб Бонтье и резервата Кай Ван Дайк холандците поведоха с 5:3. Отново Бонтье изведе оранжевите напред с 8:6. Виктор Йосифов изравни при 9:9 с бърза атака през центъра. Капитанът Владо Николов изведе България напред с 1 точки при 16:15, след като заби много трудна топка срещу тройна холандска блокада. ”Лалетата” изравниха при 18:18 и после съумяха да поведат при 20:18. България изравни при 22:22 след атака на Владо Николов по диагонала и блокада на Матей Казийски. Националите стигнаха до мач-бол при 24:23, след силен сервис на Матей Казийски и атака на Братоев. Тук Петер Бланже взе прекъсване за Холандия и след него ”лалетата” изравниха – 24:24. Матей Казийски и Валентин Братоев изведоха България до 2 и 3-ти мач бол при 25:24 и 26:25. След 26:26 Силвано Пранди взе прекъсване последваха две предни точки на Матей Казийски с мощни атака и така България спечели 4-ия гейм с 28:26 и мача с 3:1.

БЪЛГАРИЯ – ХОЛАНДИЯ 3:1 (25:15, 26:24, 21:25, 28:26)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 3, Владимир Николов 11, Матей Казийски 22 (1 ас, 3 блока), Валентин Братоев 15 (5 блока), Христо Цветанов 9 (2 блока), Виктор Йосифов  11 (4 блока)- Теодор Салпаров- либеро (Цветан Соколов, Тодор Алексиев 2)
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия)
ХОЛАНДИЯ: Яник Ван Харскамп 1, Роберт Хорстник 20, Йерун Раувердинк 12, Витце Койстра 3, Нийлс Клапвийк 8, Роб Бонтье 11 – Йелте Ман-либеро (Дирк-Ян Ван Гендт, Кай Ван Дайк 8, Йерун Тромел, Ларс Ларшайд 6)
Старши-треньор: Петер Бланже.