Лидерът и третият в НБЛ изиграха в Ботевград доста добър и резултатен мач - последен за календарната 2009 година. "Левски" победи със 109-99 -  доста по-трудно по-трудно, отколкото преди три седмици стори това срещу "Лукойл Академик" в Правец, и ще посрещне Коледа и Нова година на първо място във временното класиране.

Куриозното бе, че Балкан отбеляза почти сто точки, но загуби. Просто защото допусна да му бъдат вкарани с десет повече. Зелените на два пъти успяха да стопят пасив от десет точки в хода на срещата. Веднъж в началото на първата четвъртина, вторият път - във втората част, когато в 16-та минута резултатът бе 38-48. Със серия от 13-2 домакините фиксираха равенството 50-50 преди почивката.

Третата четвъртина определено бе за Балкан, който водеше до самия й край, като в 27-та мин. резултатът бе 72-68. Една грешка в нападение и невероятен кош на Харпър малко след центъра в последната секунда дадоха аванс на Левски от 4 точки - 80-76 преди последните десет минути.

Почти светкавично - за по-малко от 3 минути след началото на последната четвъртина авансът на "Левски" отново хвръкна и достигна до 12 точки. Усилията на домакините отново да се върнат в мача не се увенчаха с успех и "сините" спечелиха със 109-99.

Петима от Балкан завършиха с двуцифрен точков актив. Йордан Бозов отбеляза 26 точки, Иаан Лилов - 21, Атанас Радев - 15, Мартин Маринов - 14 (4 тройки), Любо Лилов - 10. В защита обаче зелените трудно се справяха с атаките на своите съперници, и особено със стрелбата на Харпър и Коул. Играчите на "Левски" като цяло действаха значително по-бързо, което се дължеше и на честите смени, които правеше треньорът им Константин Папазов. Направиха и прекалено много бързи, и то сполучливи атаки. Балканци бяха по-бързи единствено в третата част, и в немалко моменти от нея "сините" изглеждаха безпомощни.

Целият отбор на "Левски" демонстрира невероятна стрелба: цели 70 процента за 2 точки (40-28) и 55 процента от тройката (22-12), играчите му пропуснаха едва два фаула от изпълнените 19. По три тройки отбелязаха Над всички обаче с невероятния коефициент - 51, е Арън Харпър. Той завърши с 38 точки, вкарваше от всяка позиция (12-8 за 2 точки и 7-5 от тройката), има 11 овладени топки под двата коша и 6 асистенции. 21 точки отбеляза другият тъмнокож янки - Доналд коул. С по 12 са Фрейзър и Стефан Георгиев, с 11 е жокерът Павел Иванов.

По подобен начин се разви и първата среща между двата тима в столичната зала "Христо Ботев". И тогава Балкан на два пъти се връщаше в мача, след като стопяваше двуцифрен актив, но в самия край нямаше сили за обрат. Резултатът тогава бе 83-70 за "Левски".

Балкан - Левски 99-109 (25-30, 25-20, 26-30, 23-29)

Балкан: Иван Лилов 21, Радев 15, Бозов 26, Янюшевич 5, Маринов 14 (Любомир Лилов 10, Нанев 6, Наков, Миленков 2)

Левски: Фрейзър 12, Харпър 38, Коул 21, Ст. Георгиев 12, Зл. Георгиев 6 (Великов 2, П. Иванов 11, Младенов 4, Славейков 3)

Рефери: Гологанов, Цеков, Зехиров

Снимки: Цветелин Кръстев и Любо Лилов