През последните години 53% от всички нови случаи с рак са след 65-годишна възраст. Новите случаи при децата и младежите до 20 години са под 1% от всички заболели от злокачествени заболявания. Най-разпространената локализация общо сред двата пола е колоректалния карцином. Там има 4 599 нови случаи, което представлява 13.7% от всички новозаболели от рак в страната. Втората по честота локализация е ракът на белия дроб с 3 860 новозаболели (11.5%), следван от рака на гърдата – 3 622 случаи (10.8%). Петте най-чести локализации са  карцином на правото и дебело черво, рак на белия дроб, млечна жлеза, стомаха и немеланомните карциноми на кожата, представляващи 52.3% от всички злокачествени заболявания при двата пола заедно. 

 

При мъжете най-честата локализация е ракът на белия дроб с 3217 нови случаи. Втората по честотата локализация е колоректалния карцином (2606 случаи), следван от немеланомните кожни карциноми (1949 случаи) и рака на простатата (1559 случаи).  При жените водеща локализация е ракът на гърдата с 3 583 нови случаи, следван от колоректалния карцином (1993 случаи),  немеланомните кожни карциноми (1784 случаи) и рака на маточното тяло (1229 случаи).

Все още онкологичните заболявания у нас се откриват в късен стадий. При рака на белия дроб около 80% от новите случаи за 2008 г. са диагностицирани късно, при рака на гърдата този процент е около 26 %, при рака на дебелото и правото черво – 50%. Всичко това показва, че са необходими спешни и неотложни действия за контрол на рака. В тази връзка Министерството на здравеопазването започна изготвянето на Национална програма за борба с рака. В нея ще залегнат  както политики за профилактика на онкологичните заболявания, така и за подобряване на възможностите за лечение, собщава Министерството на здравеопазването.

 

Профилактиката е най-важната защита от онкологичните заболявания. Световната здравна организация е изчислила, че над 40% от всички случаи на рак могат да се предотвратят чрез превенция. Затова тази година световният ден за борба с болестта ще се отбележи под мотото” Можем да се предпазим от рак”. Основните рискови фактори за болестта са тютюнопушенето и наднорменото тегло, замърсяването на околната среда, употребата на консервирани храни, богати на мазнини, захар и сол. Затова ограничаването на цигарите и алкохола, здравословното хранене с плодове и зеленчуци и редовните физически упражнения са основните правила, които човек трябва да спазва. Предпазването от инфекции, които причиняват рак, също е важно.