ългарският национален отбор по волейбол показа най-добрата си игра до момента в Световната лига и помля като гост Холандия в зала "Омниспорт" в Апелдорн с 3:0 гейма.

"Лъвовете" демонстрираха страхотна блокада, а в атаката ни над всички бе Тошко Алексиев, който прелиташе с лекота над холандския блок и правеше каквото си иска на полето. Казийски и Владо Николов също спомогнаха с мощни пробиви, а трябва да се отчете и в пъти подобрената игра на сервис.

Холандия излезе със самочувствието на отбор победил Бразилия като гост в Уберландия, но това с нищо не помогна на волейболистите от Ниската земя, които просто не успяха да намерят начин да се противопоставят на набралия скорост български отбор.

Първият гейм започна изключително оспорвано и бе изпълнен с обрати. След ас на Казийски и прекрасно забиване на Владо Николов поведохме с 3:2, но после допуснахме Холандия да стигне до 8:6 на техническото прекъсване. Ас на Жеков ни върна в играта, а ас на Йосифов ни изведе до 13:11 срещу домакините. Играта ни на блок бе феноменална и заслужено задържахме преднината си от две точки и на втората пауза. Прекрасен блок на Казийски увеличи аванса ни на три точки, след което "лъвовете" полетяха и отнесоха като товарен влак съперника си, а с блок на Владо Николов затворихме гейма при 25:19.

Втората част бе не по-малко вихрена. Този път домакините започнаха по-концентрирано, взеха кратка преднина, но Тошко Алексиев отново полетя над блока на съперника и стигнахме до 3:3. Феноменално спасяване на Салпаров и още от Алексиев и Николов ни изведоха до обрата. Малко техника от капитана ни и късмет помогнаха да увеличим още аванса си и на първото техническо прекъсване вече имахме четири точки преднина. Последва леко отпускане в играта ни, което спомогна на холандците да стопят дистанцията до 15:15. Алексиев обаче бе извадил целия си арсенал от бездънната си торба с магически забивки и отново ни върна комфортния аванс в края, като след негова точка успяхме и да затворим частта при 25:22.

Третият гейм обаче се оказа малко по-сложен. Холандия подобри играта си в защита и успя да ни поведе с 8:6 на първото техническо прекъсване. Блок на Жеков и стигнахме до 8:8, но пак "лалетата" поведоха в резултата. Моменти силни атаки на Владо Николов и страхотният днес Алексиев стопяваха до точка аванса, но и на втората пауза домакините имаха 2 точки аванс. Две страхотни блокади на холандците и поведоха с 18:15, което направи задачата ни изключително сложна, а петата ни грешка от сервис дойде в повече. В най-трудният момент обаче лъвският дух на волейболистите ни си каза думата и те успяха да се концентрират, да затегнат защитата и да изравнят до 20:20. Играта тръгна точка за точка, а Теди Салпаров стори и невъзможното, за да спаси една топка и да ни остави в играта за 22:22. Братоев влезе на мястото на Алексиев и с втория си сервис записа ас в най-точния момент за 23:22, което вече прекърши психиката на домакините. При 24:23 за нас дойде и мигът на Йосифов, който с прекрасен единичен блок донесе 25-та ни победна точка в този великолепен мач.

Утре от 16:00 часа е и вторият мач от гостуването на националите ни, след което което "лъвовете" се прибират във Варна и там ще приемат първо "лалетата", после Южна Корея и за десерт основния ни конкурент в група "А" Бразилия.

Холандия - България 0:3 (19:25; 21:25; 23:25)

Холандия: Яник ван Харскамп, Нийлс Клапвийк, Дик Коой, Йерун Ройвердинк, Роб Бонте, Витце Койстра – Йелте Маан-либеро

Старши треньор: Петер Бланже

България: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро

Старши треньор: Силвано Пранди.