Българският национален отбор по баскетбол спечели международния турнир във Флоренция, след като тази вечер в зала "Нелсън Мандела Форум" победи домакина Италия с 84:83.

По този начин отборът на Росен Барчовски спечели приятелския турнир, в който взеха участие още Полша и Македония. Последният мач между Италия и България бе в Торино през септември 2008 година, когато нашите записаха минимално поражение с 81:82, но този двубой до голяма степен класира нашите на Евробаскет 2009.

Така за последните две седмици "трикольорите" успяха да спечелят втора подобна надпревара, след като по-рано този месец излязоха крайни победители и на турнира в Минск, в който взеха участие Украйна, Беларус и Израел.

Филип Виденов бе истинският лидер на "трикольорите" с 19 точки, Деян Иванов добави 18, Ърл Калоуей записа 11, а Павел Маринов вкара 10 за успеха на нашите.

Белинели наниза 26 точки за Италия, Марко Морденте вкара 16, Масимо Маестранци реализира 14, а Стефано Манчинели завърши с 10 при поражението на домакините.

Нашите изиграха много силно първо полувреме, като след първите две части водеха с категоричното 48:34. В третата четвърт тимът на Росен Барчовски допусна резултатът да бъде изравнен за 62:62, докато последната част на двубоя се разви буквално кош за кош. Филип Виденов изведе нашите напред за 84:83, 10 секунди преди края след два успешни наказателни удари и независимо от подпирането от страна на съдиите, българите удържаха успеха. Първо 5 секунди преди края реферите свириха измислен фаул на Деян Иванов срещу Белинели, но гарда на "адзурите" пропусна на два пъти от фаулинията. След като втория път топката отскочи от ринга отново Иванов успя да овладее, но пак отсъждането бе в полза на Италия. В оставащите три секунди обаче тимът на Симоне Пианджиани не успя да направи нищо смислено и България заслужено спечели двубоя.

Атанас Радев отново не игра нито една секунда, както и Иван Лилов, Христо Николов и Хоумън.

Мачът бе последен за българския тим на турнира, като нашите записаха в петък и събота победи над Полша и Македония. Баскетнационалите се прибират в София утре и от вторник продължават своята подготовка в Правец.