Българският национален отбор по баскетбол за мъже записа трета загуба в група "С" на квалификациите за Евро'11.

Националите отстъпиха при гостуването си на Полша със 71:75 точки, но запазват макар и минимални шансове за класиране на Евро'11, предаде БТА. В края на мача момчетата на Росен Барчовски имаха шанс да спечелят, но по един пропуск от наказателната линия направиха Калоян Иванов и Чавдар Костов, а Томас Келати реши мача с тройка 13 секунди преди сирената.

Така България загуби с четири точки разлика, след като победи в София Полша със 74:70 точки.

Българските национали изиграха отлична първа част, която бе равностойна. След като поведохме с 4:0 домакините направиха обрат, но след тройка на Ърл Калоуей изравнихме 12:12. След това с два коша на Чавдар Костов поведохме с 14:12 и 16:14, преди играчите на Полша да вкарат четири безответни точки и да поведат с 2 точки - 18:16 след 10 минути игра.

През втората четвърт българите бяха догонващи в резултата като преднината на Полша достигна 10 точки при 32:22, а на почивката водеха с 8 точки - 38:30. След подновяването на играта българските баскетболисти постепенно успяха да намалят пасива си първо на четири точки - 40:44, а след това след тройка на Калоян Иванов на три точки - 43:46. След 30 минути обаче Полша водеше с 6 точки - 53:47.

В последната част домакините поведоха с 11 точки - 59:48, но след това българите показаха характер. След отлична игра на близнаците Деян и Калоян Иванови и няколко точки на Филип Виденов (тройка, кош и два наказателни) България губеше само с две точки разлика - 63:65 четири минути преди сирената.

След това Полша вкара тройка чрез Лукаш Кошарек за 68:63, а Филип Виденов отново бе точен на два пъти от наказателната линия. Този резултат се запази две минути преди края на двубоя. Тогава обаче Филип Виденов получи петото си лично нарушение и напусна мача.

Марчин Гортат направи 70:65 преди Чавдар Костов, който замени Виденов да вкара тройка за 70:68 90 секунди преди сирената. След това обаче Калоян Иванов вкара само един път от наказателната линия и България губеше само с точка - 69:70, но Мачей Лампе направи 72:69. 45 секунди преди края Чавдар Костов бе фаулиран от тройката от Томас Келати и младият национал вкара два от три наказателни удара и отново губехме с точка 71:72.

Всичко в мача реши Лукаш Кошарек, който вкара тройка 13 секунди за крайното 75:71. Най-резултатни за България бяха Филип Виденов с 21 точки и 9 борби, Чавдар Костов добави 14 точки, а Деян Иванов 11 точки.

За Полша се отличиха Марчин Гортат с 23 точки и 9 борби и Мачей Лампе с 15 точки.

На 26 август от 18:00 часа в зала "универсиада" България приема Белгия в последния си домакински мач от евроквалификациите.

Срещи от осмия кръг в група "С" на европейските квалификации по баскетбол за мъже:

Полша - БЪЛГАРИЯ - 75:71 (18:16, 20:14, 15:17, 22:24)

състави:

- Полша - Мачей Лампе 15, Томас Келати 7, Марчин Гортат 23, Лукаш Кошарек 7, Дардан Бериша 5 (Адам Хрицанюк 2, Лукаш Майевски 11, Филип Дилевич 0, Камил Чанас 5);

- БЪЛГАРИЯ - Калоян Иванов 6, Филип Виденов 21, Ърл Калоуей 9, Николай Върбанов 6, Златин Георгиев 3 (Чавдар Костов 14, Деян Иванов 11, Стефан Георгиев 1, Асен Великов 0, Божидар Аврамов 0);

Белгия - Португалия- 68:63 (18:15, 11:11, 21:20, 18:17)