Българският национален отбор по баскетбол за мъже записа първа загуба в група "С" на квалификациите за Евро'11.

Националите отстъпиха при гостуването си на Белгия с 69:74 (20:26, 17:22, 17:16, 15:10) точки, предаде БТА.

Така Белгия вече е едноличен лидер в групата с 3 победи от 3 мача, а България и Грузия са с по 2 победи и 1 загуба.

Момчетата на Росен Барчовски започнаха отлично мача и след тройка на Филип Виденов поведоха с 8 точки - 13:5 в 4-ата минута. След това обаче домакините направиха серия от 18:3 и поведоха със 7 точки - 23:16 две минути преди края на първата част.

Белгия направи обрат в резултата - 17:16 след кош на Кристоф Бегин в 6-ата минута. След това домакините поведоха с 8 точки - 26:18 и спечелиха първата част с 26:20.

В 14-ата минута българите намалиха пасива си на 3 точки - 27:30, но след това баскетболистите на Белгия увеличиха аванса си на 9 точки - 42:33, а след това и на 11 точки - 46:35. На почивката домакините водеха също с 11 точки - 48:37.

През третата част отборът на Белгия поведе с 15 точки - 52:37, 56:41 и 60:45 и до края продължи да поддържа аванса си и след 30 минути водеше с 10 точки - 64:54. В последните 10 минути България намали пасива си на 8 точки - 56:64 и този резултат се запази до 33-ата минута.

След това с кош на Филип Виденов България губеше само с 6 точки - 58:64 шест минути преди края, но тройка вкара Жонатан Табу-Ебома и това успокои домакините.

Все пак българите не се предадоха и с кош на Виденов 50 секунди преди сирената губеха само с 4 точки - 69:73, но до края Аксел Ервел вкара един наказателен удар за крайното 74:69 за Белгия.

Най-резултатен за България отново бе Филип Виденов с 18 точки, Калоян Иванов добави 17, а Деян Иванов завърши с 9 точки.

Кристоф Бегин наниза 15 точки, Сам Ван Росом и Маркъс Фейсън добавиха по 13, а Аксел Ервел и Жонатан Табу-Ебома завършиха с по 10 точки за домакините.

В другия мач от групата Грузия победи Португалия със 73:57 (12:16, 19:9, 15:13, 27:19) точки.

На 14 август БЪЛГАРИЯ е домакин на Грузия, Полша приема Белгия, а Португалия почива.

състави:

- Белгия - Рул Морс 2, Сам ван Росом 13, Кристоф Бегин 15, Аксел Ервел 10, Маркъс Фейсън 13 (Ранди Овенеке 2, Джеф ван дер Йонкхейд 0, Димитри Лауерс 0, Жонатан Табу-Ебома 10, Ги Муя 5, Томас ван ден Спигел 4);

- България - Калоян Иванов 17, Филип Виденов 18, Ърл Калоуей 4, Чавдар Костов 6, Николай Върбанов 2 (Златин Георгиев 4, Асен Великов 0, Деян Иванов 9, Стефан Георгиев 4, Александър Георгиев 5);

Срещи от четвъртия кръг в група "С" на европейските квалификации по баскетбол за мъже:

Грузия - Португалия - 73:57 (12:16, 19:9, 15:13, 27:19)
Белгия - БЪЛГАРИЯ  - 74:69 (26:20, 22:17, 16:17, 10:15)