България тресна с 3:1 гейма (25:22, 18:25, 30:28, 25:20) Русия и записа велика победа в Световната волейболна лига, която ни отваря пътя към финалната фаза на надпреварата.

"Лъвовете" тотално доминираха почти през цялата среща, показаха невероятна битка, раздаване на предела и заслужено взеха победата. На моменти момчетата на Радостин Стойчев дори се подиграваха със звездните си съперници.

Волейболните ни национали показаха срещу Русия играта, която ни прави велика сила в този спорт и зарадваха препълнените трибуни във Варна. Утре България отново посреща Русия. Срещата е от 18.00 ч.

Срещата във Варна започна точка за точка, но "лъвовете" водени от Матей Казийски успяха да стигнат до първото техническо прекъсване при 8:6. Последваха мощни атаки на Цветан Соколов и Тодор Алексиев, което ни даде аванс - 12:9.

Руснаците обаче успяха да се съвземат, записаха три поредни точки и изравниха при 16:16. Матей обаче се развихри и успя да ни даде преднина 18:16 при второто техническо прекъсване. До края на този гейм "лъвовете" не дадоха шанс на гостите и подедоха с 1:0 след 25:22 в полза на България.

Родните национали успяха да поведат в резултата в началото на втория гейм, но руснаците изравниха бързо и тази част започна да върви отново точка за точка. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за Русия, но "лъвовете" бързо изравниха - 9:9, като дори и поведоха след атаки на Казийски и Михайлов.

Гостите обаче вдигнаха оборотите и се стигна до шест точки пасив за България - 13:19. Руснаците много правилно спазваха дистанцията в резултата и след точки на Мусерски успяха да изравнят 1:1 гейма, след 25:18.

Гостите започнаха много здраво третия гейм и бързо дръпнаха - 5:3 точки. Соколов, Алексиев и Казийски обаче се разиграха и наваксахме изоставането си, като последователно изравнявахме при 6:6, 7:7 и 8:8.

Последваха две бързи точки на Казийски и Алексиев, което ни даде преднина - 10:8. Мусерски от състава на Русия заби страхотни начални удари и върна отбора си в този гейм. Гостите не само изравниха, но и поведоха. Последваха обаче силни минути за Соколов, който ни даде аванс 16:14 при второто техническо прекъсване.

След 20:20 обаче Русия поведе с 23:20, след което "лъвовете" изригнаха и изравниха - 24:24. До края на този гейм имаше игра на нерви, но в крайна сметка отново този невероятен Казийски ни даде аванс и затворихме тази част с 30:28 и 2:1 гейма.

"Лъвовете" разнебитиха "братушките" в началото на четвъртия гейм и поведоха с 3:1, но гостите изравниха при 4:4. Жеков и Тодоров записаха точки и първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за България. Родните национали продължиха да доминират и стигнаха до 11:8.

Руснаците обаче се върнаха в мача и изравниха - 13:13. Соколов и Казийски направиха фантастични удари и второто техническо прекъсване бе при 18:16 за нас. След това бързо успяхме да натрупаме пет точки аванс - 22:17. До края "лъвовете" не дадоха шанс на гостите,взеха този гейм с 25:20 и мача с 3:1 гейма.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 2:1 (25:22, 18:25, 30:28, 25:20)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов - Владислав Иванов-либеро (Николай Пенчев, Владимир Николов)
Селекционер: Радостин Стойчев

РУСИЯ: Сергей Гранкин, Максим Михайлов, Тарас Хтей, Денис Бирюков, Александър Волков, Дмитрий Мусерский - Александър Соколов-либеро (Дмитрий Илиних, Александър Бутко)
Селекционер: Владимир Алекно