Волейболистите от националния отбор на България ще играят за 7-8-мо място на световното първенство в Италия. Това стана ясно, след като възпитаниците на Силвано Пранди паднаха от Русия с 1:3 (20:25, 24:26, 25:20, 23:25) в първия плейофен мач за разпределение на местата от 5-то до 8-мо място, игран тази вечер в зала "Пала Панини" в Модена.

Българите тръгнаха много добре като дръпнаха с 3:1 след блок-аут на капитана Владимир Николов и страхотно пускане на Тодор Алексиев. Постепенно Русия успя да изравни при 6:6 след атака-пайп на Юрий Бережко и блокада на Дмитрий Мусерский. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за България след нова мощна атака на Матей Казийски и аут на Мусерский. Последва обрат за 9:8 за "Сборная" след атаки на Тарас Хтей и Мусерский през центъра, което накара Силвано Пранди да поиска тайм-аут. Двата отбора продължиха равностойно до 14:13, след което руснаците увеличиха преднината си на 16:13 след сервис в аут на Виктор Йосифов и контра на Максим Михайлов. Българските момчета успяха да стопят изоставането си на 17:16 след две отлични отигравания на Казийски и атака в аут на Михайлов. Прекъсването, което поиска Даниеле Баньоли, даде резултат и Русия си върна преднината при 20:16 след грешка от сервис на разпределителя Андрей Жеков, блокада на Мусерский срещу Тошко Алексиев и контраатака на Михайлов. Въпреки втория тайм-аут на Силвано Пранди, руските волейболисти запазиха предимството си до 23:19, след което спокойно спечелиха гейма с 25:20 след атака през центъра на Александър Волков.

Момчетата на Даниеле Баньоли почнаха втората част с 2:0 след атака и блокада на Максим Михайлов срещу Владо Николов. До първото техническото прекъсване разликата нарасна до 8:4 след грешка на Виктор Йосифов и пусната топка на руския разпределител Сергей Гранкин. Разликата се запази до 12:8, след което България намали първо на 12:10 след отлични атаки на Тодор Алексиев, а след това дори изравни при 13:13 след два аса на Владо Николов. Въпреки тайм-аутът, който взеха Даниеле Баньоли и Русия, втората прекъсване дойде при 16:14 за българските "лъвове" при 16:14 след атака на Матей Казийски и аут на Михайлов. Постепенно "Сборная" успя да изравни при 19:19 след атака през центъра и блокада на Дмитрий Мусерский последвани от аут на Ники Николов, което принуди Силвано Пранди да поиска прекъсване. Равенството се запази до 22:22, след което последваха два аса на Казийски и 24:22, но веднага последва ново изравняване на резултата при 24:24 след нова успешна атака на Михайлов ас на Мусерский. В крайна сметка Русия съумя да затвори гейма в своя полза при 26:24 след нови два аса на Мусерский, с което поведоха с 2:0.

След равностойното начало на третия гейм българските момчета поведоха с 5:3 след блок-аут на Владо Николов и грешка на Максим Михайлов, а след това с 8:4 след блокада на Андрей Жеков и мощна контра на Матей Казийски. Двата отбора продължиха равностойно и разликата се запази до 14:10 след през центъра на Виктор Йосифов, което накара Даниеле Баньоли да вземе тайм-аут. Независимо от това второто техническо прекъсване дойде при 16:13 след поредна мощна атака на Матей Казийски. Постепенно руснаците успяха да изравнят при 19:19 след атака в аут на Тошко Алексиев и нови два аса на Дмитрий Мусерский. Тайм-аутът, който взе Силвано Пранди, даде ефект и България поведе отново с 23:20 след аут на Юрий Бережко и блокада на Алексиев срещу Михайлов. Българските момчета спечелиха гейма с 25:20 след два аса на Владо Николов и намалиха на 1:2.

България дръпна и в четвъртата част с 2:0 след ас на Матей Казийски и блокада на Тошко Алексиев срещу Тарас Хтей, а техническата пауза дойде при 8:6 след мощна атака на Матей Казийски. Последва равенство при 8:8, което се запази до 13:13. След това волейболистите на "Сборная" поведоха с 15:13 след успешни атаки на Александър Волков и Дмитрий Мусерский, но веднага последва ново равенство при 15:15 след атака и контра на Казийски. Все пак втората пауза дойде при 16:15 за Русия след нова атака на Мусерский. Преднината на руснаците леко нарасна до 18:16 след ас на влезлия като резерва Евгений Сивожелез и тайм-аут за Силвано Пранди. Това даде ефект и България изравни при 21:21 след блок-аут на Матей Казийски и атака на Ники Николов. Играта продължи точка за точка до 23:23, но в крайна сметка Русия надделя с 25:23 след грешка от сервис на Матей Казийски последвана от успешна контра на Юрий Бережко, а с това и мача с 3:1.

По този начин България ще спори 7-8-мо място срещу загубилия втория плейофен мач между олимпийския шампион САЩ и Германия, които играят по-късно тази вечер от 22:00 часа българско време. Българите ще изиграе срещата утре от 18:00 часа българско време, а Русия ще играе за 5-6-то място срещу победителя между янките и Бундестима утре от 22:00 часа българско време.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 1:3 (20:25, 24:26, 25:20, 23:25)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро
Старши-треньор: Силвано Пранди
РУСИЯ: Тарас Хтей, Сергей Гранкин, Юрий Бережко, Дмитрий Мусерский, Александър Волков, Максим Михайлов - Валерий Комаров-либеро
Старши-треньор: Даниеле Баньоли (Италия).