Баскетболистите на Балкан започнаха със загуба новия сезон на НБЛ. Те паднаха като домакини от бургаския Черноморец със 79-87. Лошото е, че това поражение бе пред публиката в Ботевград. А още по-лошото бе играта, която зелено-белите показаха в тази първа официална среща.

Балканци започнаха добре с няколко поредни тройки на Любомир Лилов и в края на първата част направиха разлика от 8 точки, но след това бургазлии върнаха 4 и първите десет минути завършиха при 22-18. Домакините продължиха да водят и през втората и третата четвъртини, но на полувремето преднината им бе само 2 точки - 40-38, а след половин час игра едва една - 55-54.

Още при първата атака в последната част гостите поведоха с тройка на Дунович. Балкан бързо си върна водачеството, но то бе за кратко и - уви - за последен път в тази среща. В 34-та минута Черноморец поведе с 6 точки, а 2 минути и 40 секунди преди края авансът им стана 10 - 67-77. Закъснелият щурм на Балкан доведе само до временно смъкване на пасива до 4 точки, но бургазлии отново увеличиха разликата до крайното 87-79 в тяхна полза.

Провалът за Балкан дойде от слабата защита, при която гостите почти без проблеми надиграваха играчите в зелено бяло, особено при един на един. Докато вървеше стрелбата на Любомир Лилов - през първото полувреме той вкара 17 точки от общо 23 в мача, домакините донякъде компенсираха. Любо завърши с дабъл-дабъл, като овладя и 10 борби. Но след това Балкан нямаше лидер, който да поведе отбора. Втори по резултатност е Станимир Маринов с 19 точки, но той и съотборниците му не можаха да се справят с влезлия като резерва капитан на Черноморец Димитър Рошманов. 13 точки вкара имитър Филипов, Цветелин Иванов, Джош Кроуфърд и Кирил Райков.

Много силен мач за победителите изигра Деян Дунович. Словенският гард отбеляза 21 точки, като спечели и цели 11 борби, има и 6 асистенции и е с коефициент 31. С по 18 точки са македонският център Кирил Павловски и Константин Коев, Димитър Рошманов вкара 17, има 6 борби и 5 асистенции.

Балкан - Черноморец 79-87 (22-18, 18-20, 15-16, 24-32)

Балкан: Райков 3, Кроуфърд 10, Лилов 23, Филипов 13, Иванов 5 (Ст. Маринов 19, Н. Маринов 3, Дундалов 3)

Черноморец: Славчев, Коев 18, Павловски 18, Дунович 21, Пенев 6 (Рошманов 17, Саралийски 7, Р. Алексов)

Рефери: Б. Пелтеков, Кр. Стойнов, Кр. Иванов