В днешния предпоследен кръг от редовния сезон на НБЛ Балкан претърпя тежка загуба като гост на Тунджа Ямбол с 92-61 (26-15, 14-23, 24-13, 28-9). Успехът на домакините бе очакван, имайки предвид борбата им за третото място, а и значително по-високата класа на тима в сравнение с тази на Балкан. Зелените оказаха съпротива само през втората част, но в останалото време бяха  надиграни изцяло от съперника.

Домакините започнаха много силно мача и в 8-та минута натрупаха преднина от 15 точки - 22-7. В оставащите до края на частта Балкан успя да намали пасива си на 10 точки - 26-16.

Зелените стартираха отлично втората четвъртина и три минути след нейното начало със серия от 12-2 изравниха - 28-28, а след това и поведоха с 3 точки 30-33. В тези минути силно игра Станимир Маринов, вкарал 3 тройки от 5 опита. Последваха два халосни опита за три точки на Бинев и до края на полувремето ямболци отново излязоха напред, макар и само с 1 точка - 40-39.

За първите двайсет минути двата тима имаха по 50 процента стрелба, като от Тунджа бяха по-точни от тройката
(6-2, или 67%) срещу 13-8 (38%) на Балкан, борбите бяха 19 на 13 за домакините. Станимир Маринов бе най-резултатен с 11 точки, Айзея Мартин бе отбелязал 8, а за Тунджа с по 10 точки бяха Радионов (4 асистенции) и Офоегбу (7 борби).

Балкан започна третата част с 6-2 и поведе с 45-40. След това обаче за близо три минути не можа да вкара кош, домакините направиха серия 11-0 и в средата на четвъртината дръпнаха с 51-45. Последва таймаут за Балкан, но след две грешки на Мароевич, пропуск на Маринчешки от тройката и две поредни несполуки на Станимир Маринов Тунджа доведе аванса си до 10 точки - 58-48 в 27-та минута, а до края на частта го увеличи с още 2 точки - 64-52.

За по-малко от 3 минути след началото на последната част домакините поведоха с 19 точки - 75-56 и на практика изходът на срещата бе решен. Веднага след взетия от Балкан таймаут Тунджа стигна кота 20 - 78-58. Хаосът в играта на Балкан се увеличи, както и пасивът му - четири минути преди края вече бе 27 точки - 85-58. До края, когато срещата се доиграваше, ямболският тим продължи да бележи и крайната разлика от 31 точки е показателна за нивото на двата тима.

Балкан спечели едва 24 борби под двата коша - с 12 по-малко от Тунджа (36). Домакините имаха и далеч по-добра стелба - 58% срещу 41%, като от тройката показателите са 65 (11-17) срещу 40 (8-20).

Джон Офоегбу направи дабъл-дабъл с 20 точки и 13 борби. С по 17 са Юлиян Радионов, направил 9 асистенции, и Мартин Дурчев. С 14 е Станислав Говедаров, 13 има Майк Джеферсън.

За Балкан най-резултатен с 14 точки бе Станимир Маринов, по 10 вкараха Айзея Мартин и Димитър Маринчешки, 9 има Любомир Лилов, Мароевич и Мортън са с по 4.

Снимка: тунджа инфо