Баскетболистите на Балкан постигнаха изключително важен успех при днешното си гостуване на Рилски спортист, побеждавайки със 70-60 (19-18, 15-15, 23-15, 13-12). Важен, защото скъсиха дистанцията от своя съперник само на една победа, а и защото  при предвидените 3 мача в редовния сезон биха имали предимство, ако накрая двата тима се изравнят по точки.

В първите две части двубоят бе изключително оспорван, като във втората зелените на три пъти повеждаха с 4 точки, но домакините се връщаха до пасив от една, какъвто бе и на полувремето - 34-33 за Балкан.

В третата четвъртина балканци започнаха постепенно да трупат аванс, който премина през 4 точки в 24-та минута, 5 - в 25-та, 7 - в 26-та, 8 - 42-50 и стигна до 11 - 53-42 в 28-та минута. До края на тази трета част самоковци успяха да свалят две точки за 57-48 за Балкан.

Зелените бяха по-добрият отбор и в последните десет минути и не позволиха на своя съперник да слезе под седем точки разлика. В 35-та минута маржът отново стана двуцифрен - 65-55 и се запази до края на мача.

Двама от Балкан направиха дабъл-дабъл. Това са Атила Сантош с 14 точки и 12 борби, който има и най-висок коефициент, и Урош Петрович, който стана топреализатор със 17 точки, сграбчи и 11  топки под двата коша.  Много силно се включиха отново Иван Лилов и Йордан Бозов, които отбелязаха по 15 точки, както и Мартин Маринов с 9 от три тройки в 5-те си опита.

Прави впечатление, че през вторите двайсет минути Бранко Миркович не можа да отбележи нито една точка и завърши с 9 от първото полувреме, а Христо Захариев успя да вкара само 2 и има общо 15 точки. Най-резултатен за Рилски спортист бе Тери Смит с 20 точки.

Балкан има по-добра стрелба от своя съперник - 44% срещу 37%, спечели и повече борби - 38 срещу 35. И успехът му в първия мач от втория етап на размененото гостуване и последен за календарната 2012 година е напълно заслужен.