Ако изборите бяха на 12 април ГЕРБ би взел 22,8%, БСП – 19,9%, Атака – 5,7%, ДПС – 4,9%, България на гражданите – 3,9%.


Това сочат данните от национално представително месечно изследване на "Галъп интернешънъл", публикувано във вестник "Преса".


Общо двете партии към настоящия момент привличат над две трети от активните гласоподаватели и ако тази тенденция се запази, те ще имат над 70% от местата в бъдещия парламент.


Подкрепата за Бойко Борисов през месец април е била 27%, а за Сергей Станишев – 25%.


Разпръснатата традиционна десница е най-вероятно да отсъства от Народното събрание, Движение „България на гражданите” на Меглена Кунева е на самата бариера (около 150 000 души), сериозен ръст бележат и трите утвърдени националистически формации – „Атака“, Националният фронт и ВМРО.


От тях засега самостоятелно би могла да влезе в парламента партията на Волен Сидеров, която ситуативно печели най-много от гражданските протести засега и достига 5% от имащите право на глас.


ДПС запазва традиционното си трето място в електоралната класация.


Бързата оставка на Борисов изненада мнозинството гласоподаватели и те все още търсят интерпретация на този внезапен за тях акт, независимо че 58% го одобряват.


Дори и след съставянето на служебен кабинет хората масово (62%) считат, че протестите трябва да продължат.


Двама от всеки пет гласоподаватели биха искали да се появи нова значима партия на протестиращите, като един от всеки пет декларира готовност да гласува за нея.


Висока степен на подкрепа получават дори пряко противоречащи си искания и лозунги от протестите, като по най-проблематичния въпрос - национализация на ЕРП-тата и монополите в комуналното обслужване, е налице почти консенсус: 73% са „за“ , а само 10% са „против“.


Доминират скептичните нагласи по отношение на резултатите от предстоящите на 12 май парламентарни избори – мнозинството от 42% са на мнение, че „нищо няма да се промени съществено“.


Изследването е правено преди избухналия скандал с подслушванията.