Баскетболистите на Балкан спечелиха с 68-64 играното днес в Ботевград българско дерби с Левски от първенството на ЕВРОХОЛД Балканска лига. Това бе трети успех за зелените в регионалното издание, те имат и три загуби, балансът на Левски след тази среща е 4 победи и 3 поражения.

"Сините" започнаха по-добре и в първите минути дръпнаха с 8-2, но постепенно домакините изравниха играта и спечелиха първата четвъртина с 18-17. Балкан взе и втората част със 17-16 и на полувремето водеше с 2 точки - 35-33.

В третата балканци играха по-добре и в 27-та минута достигнаха до двуцифрен аванс от 10 точки при 48-38, който до края на частта Левски успя да намали до 6 точки - 50-44. Три минути след началото на последната четвъртина домакините отново натрупаха преднина от 10, а след това и от 11 точки и две минути и половина преди края водеха със 7. След това обаче гостите се възползваха от няколко пропуснати наказателни удара на Балкан и 53 секунди преди сирената вече изоставаха само с 1 точка. След един точно изпълнен наказателен удар от Балкан при 66-64 Левски пропиля последната си атака, когато до края оставаха 17 секунди, и домакините ликуваха.

Много силно за Балкан игра триото Павел Маринов - Ноа Далман - Иван Лилов. Първите двама отбелязаха по 18 точки, като Павел бе близо до трипъл-дабъл с 9 борби и 7 асистенции, а Иван Лилов отбеляза 16 точки и е с 5 борби и 6 завършващи подавания.

За Левски най-резултатен със 17 точки бе Джумейн Джоунс, който овладя и 16 борби,с 15 е Христо Захариев, Лайънъл Чалмърс вкара 14 точки.

За Балкан не взеха участие контузените Станимир Маринов и Мартин Маринов, за Левски не игра Джордже Мичич.

Балкан - Левски 68-64 (18-17, 17-16, 15-11, 18-20)

Балкан: П. Маринов 18 + 9 борби + 7 асист, Лилов 16 + 5 б + 6 ас, Кнутсън 2, Айкмайър 5 (Седмак 6, Груев 3, Тенчев, Кочев)

Левски: Чалмърс 14, П. Иванов 9, Джоунс 17 + 16 борби, Върбанов 0, Захариев 15 (Ангелов 5, Петков 0, Георгиев 4)

Рефери: Игор Митровски, Зоран Митровски(Македония), Ерион Ходжай (Албания