След Израел бихме 3:0 и основния си конкурент в евроквалификациите

Волейболните ни национали смачкаха основния си конкурент за първото място в група Е на европейските квалификации - Португалия.

Избраниците на Мартин Стоев биха 3:0 (25:11, 25:21, 25:23) във втория кръг във Варна. Вчера започнахме участието си в първия турнир в Двореца на културатаи спорта също с 3:0 над Израел. Четвъртият тим е Хърватия, с който играем утре. Вторият турнир е в Португалия - във Варзим, следващата седмица. Директно на еврофиналите отива първият.

Нашите се оттеглиха за първата техническа пауза в първия гейм при 8:5, а после увеличиха аванса си до 13:6. Второто техническо прекъсване дойде при още по-голяма дистанция в наша полза - 16:7.

Показателна за нашето превъзходство бе 17-ата точка, при която на три пъти нашата блокада парира атаките на иберийците, преди Христо Цветанов да отбележи. При 22:10 Португалия бе вече в нокаут.

С най-много точки от нашите - 7, в първия гейм бе диагоналът Владимир Николов.

Във втората част също имахме преимущество, като поведохме с 8:5, е 11:6. Леко се отпуснахме и иберийците намалиха на 11:13. Но тогава Мартин Стоев взе навреме почивка и момчетата ни се окопитиха, за да дръпнат отново - 15:11. За втората техническа пауза се оттеглихме с аванс от 16:12. Португалците отново намалиха на 2 точки - 17:19. Стоев реагира мигновено и вкара Краси Гайдарски за малко на мястото на Христо Цветанов. "Терминаторите" ни Казийски и Николов обаче показа, че са и чудесни блокировачи и след техни намеси резултатът стана 23:18.

След втората част основният ни реализатор Владо Николов има вече 13 т.

В третия гейм португалците, които вчера смачкаха с 3:0 Хърватия, леко надигнаха глава и отидоха на почивка при първата техническа пауза при 8:7 а веднага след почивката поведоха и с 9:7. Набързо обаче се изравнихме 9:9. Националите ни обаче се взеха в ръце и поведоха с 14:10 и 16:13. В края на третия гейм Стоев смени най-резултатния от нашите - Владо Николо, отбелязал 15 т., с Боян Йорданов. Стигна се и до логичния успех с 3:0 гейма, въпреки че се потреперихме при 23:22 и 24:23.

БЪЛГАРИЯ - ИЗРАЕЛ 3:0
(25:11, 25:21, 25:23)

БЪЛГАРИЯ: Христо Цветанов 5, Евгени Иванов 6, Андрей Жеков 4, Владимир Николов 15, Пламен Константинов 8, Матей Казийски 10 (Мартин Пенев, Красимир Гайдарски, Боян Йорданов 3, Костадин Стойков)
Треньор: Мартин Стоев
ПОРТУГАЛИЯ: Нуно Пинейро 2, Флавио Круз 7, Руи Сантос 1, Гаспар Лукас, Роберто Рейс 11, Жорже Жоао 6, либеро - Жесус Тешейра (Еурико Пейшото 3, Валдир Секейра 3, Жоао Малвейро 3)
Треньор: Жорже Шмит