Българският национален отбор по баскетбол допусна домакинска загуба с 53:62 срещу Холандия в първия си мач от квалификациите за европейското първенство през 2015 г.

В първия мач под ръководството на новия селекционер Георги Младенов националите се представиха много слабо и отстъпиха във всички елементи от играта.

България загуби тотално борбата под двата коша, като още до почивката българите губеха с 27:37 заради нелепите си грешки в защита. В същото време и стрелбата на отбора беше много зле.

След почивката нещата на паркета не се промениха, а "лъвовете" изиграха една от най-слабите части изобщо в историята си, отбелязвайки едва 6 точки. В последната четвърт единственият играч, който се представи на ниво - Божидар Аврамов, поведе своите към серия 10:0, която обаче се оказа недостатъчна за обрат заради продължаващите грешки в защита.

Домакините вкараха едва 32% от стрелбите си за две точки и само 54% от наказателните си удар, докато успеваемостта на съперника в тези показатели беше доста по-висока (43.5% и 62.5%).

Другият ключов елемент беше борбата под коша, която беше категорично спечелена от гостите - 47 борби срещу 30 за българите.

Божидар Аврамов беше най-резултатен в българския състав със 17 точки. Той единствен завърши с двуцифрен точков актив. Дебютантът Александър Везенков записа девет точки, а Чавдар Костов вкара осем.

В групата за мача не бяха двама от 14-те баскетболисти на България - Павел Маринов и Костадин Маршавелски.

Арвин Слахтер беше най-полезен за успеха на Холандия с 18 точки при 50% успеваемост в стрелбата от игра. Ник Аудендаг добави 13 точки и 9 борби.

В другия мач от групата, игран в Кипър, фаворитът Израел допусна домакинска загуба от Черна гора с 97:100 след продължение.

В следващия кръг България ще гостува на Черна гора, а Холандия посреща Израел.

За европейското първенство се класират победителите в седемте групи и шестте най-добри втори отбора.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 53:62 (15:20, 12:17, 6:11. 20:14)

БЪЛГАРИЯ: Станимир Маринов 5, Павлин Иванов 3, Христо Николов, Александър Везенков 9, Николай Върбанов 5 (Христо Захариев 3, Божидар Аврамов 17, Александър Янев 3, Асен Великов, Чавдар Костов 8, Станислав Ваклинов, Димитър Димитров)

ХОЛАНДИЯ: Арвин Слахтер 18, Мохамед Керази 6, Леон Уилямс, Томас Конис 4, Ралф де Пахтер 6 (Уорти де Йонг 8, Декстър Хоуп, Шейн Хамминк, Кевин Блеекер, Роланд Шафтенаар 7)