Отборът на Балкан постигна първата си домакинска победа от началото на сезона. Това стана в днешния мач от петия кръг на НБЛ срещу Черно море Порт Варна с 96-78 (22-13, 24-16, 27-21, 23-28). Освен това зелените счупиха и каръка срещу варненския тим от миналия сезон, когато записаха четири поражения - три в редовния сезон и едно за купата, ако не се брои прекратената  среща от серията за бронзовите медали.

Радващото е, че тази победа бе постигната след  по-добра игра през цялата среща. Мачът тръгна равностойно, но в последните две минути на първата четвъртина със силна серия балканци стигнаха до 22-13, а две минути след началото на втората разликата стана двуцифрена при 25-15. Именно този период се оказа ключов за хода на срещата, тъй като в края на полувремето балканци стигнаха до преднина от 20 точки, а на почивката резултатът бе 46-29 в тяхна полза.

Превъзходството на Балкан продължи и в третата част, когато бе достигната и най-голямата разлика в мача - 62-36 в 25-та минута. Едва в последните десет минути гостите се посъвзеха и ги спечелиха с 28-23, но крайният резултат - 96-78 за Балкан, изразява реалното съотношение на силите в тази среща.

Балкан показа много по-добра стрелба от своя съперник - 56% срещу 42%, спечели и 10 борби повече под двата коша - 39 спрямо 29, а асистенциите са 24 на 16.

Много силен мач изигра Вукота Павич. Черногорецът направи дабъл-дабъл с 20 отбелязани точки със стрелба 9-11 и 13 овладени борби. Лидерите на тима Иван Лилов и Павел Маринов завършиха с по 16 точки, с 14 срещу миналогодишния си тим е Педжа Стаменкович. Отлично игра и сръбският център Ненад Шулович, въпреки че е  само с 8 точки, но има 10 борби - 8 от тях в нападение, и 6 асистенции. Много добра оценка заслужава и Николай Маринов, завършил с 8 точки и 4 асистенции. Тенчо Тенчев вкара 7 точки, Маринчешки е с 4, Мартин Маринов има 3.

За Черно море над всички бе Станислав Славейков с 24 точки, силно игра в нападение и американецът Лени Даниъл, отбелязал 14. Великов има 10 точки, но отбелязани в края на срещата, Аврамов завърши с 9.