Балкан обърна финалната плейофна серия с Лукойл Академик и вече води с 2-1 победи. Тази вечер в Арена Ботевград зеленобелите постигнаха втора поредна победа, като спечелиха третия мач с 82-78. Четвъртият  е отново в Арена Ботевград след два дни - в петък, 29 май от 20.30 ч.

Успехът на Балкан в тази трета среща бе видян от препълнилите Арена Ботевград зрители. Самата зала бе позеленяла, след като от клуба бяха осигурили хиляди тениски със зелен цвят.

Първите два коша бяха за гостите, които поведоха с 5-0, но в 6-та минута домакините вече бяха напред със 17-13, а до края на частта допуснаха съперникът да намали до 1 точка - 25-24 за Балкан. Във втората четвъртина балканци успяха да прибяват още две точки към преднината си, като на полувремето резултатът бе 45-41 в тяхна полза.

След почивката балканци продължиха да играят по-добре и след половин час игра водеха с 68-61. В средата на последния период преднината им стана двуцифрена при 75-65, а 2 минути преди сирената бе 7 - 81-74. Последва силна серия на Лукойл Академик, който се доближи само на 3 точки. Но с добра защита и точна стрелба домакините успяха да запазят водачеството си до края на мача и спечелиха  заслужено с 82-78.

За целия мач Балкан водеше в резултата 34.34 мин срещу 5.08 мин. на Лукойл Академик. Гостите имаха по-добра стрелба за 2 точки - 22/29, което е 76% срещу 16/37 на Балкан (43%), но победителите бяха доста по-точни от тройката - 12/21 (57%) срещу 9 от 25, което е едва 36%.  Борбите бяха равни - 29 спрямо 28, но Балкан отне цели 7 топки повече от съперника - 10 срещу 3 на Лукойл Академик, а гостите направиха и повече грешки - 15 спрямо 10 за Балкан.

Капитанът Павел Маринов отново изигра силен мач - вкара 21 точки, има 5 борби, 6 асистенци и 3 отнети топки. Както и в останалите два мача от финалната серия, на много високо ниво бе Педжа Стаменкович - той отбеляза 18 точки със 7 асистенции и по 4 борби и отнети топки. Стабилен бе и Иван Лилов, вкарал 14 точки и овладял 6 борби. А стрелбата на Мартин Маринов бе стопроцентова - той има 10 точки с 2/2 от тройката и 2/2 за 2 точки. Силни прояви имаха Цветослав Острев с 9 точки и Николай Върбанов с 8.

За Лукойл Академик най-резултатни бяха Тери Смит с 23 точки, Никола Драгович с 22, Бруно Шундов с 14 и Христо Захариев с 11. Дениъл Браун завърши едва с 2 точки за 37 минути игра.