Шампионът на България също ще получи шанс за участие в новосъздадената Шампионска лига на ФИБА. Това потвърди за BGbasket.com президентът на родната федерация Георги Глушков, който бе на заседанието на централата в Париж.

Победителят в родното първенство ще получи шанс да участва в квалификациите на турнира. В тях ще се включат 32 отбора, които ще се борят за 8 места за редовния сезон. Там пък ще ги чакат други 24, които ще получат директно право на участие в групите.

В новия турнир ще се включат 56 отбора от 30 държави. Надпреварата ще започне през септември тази година и редовният сезон ще завърши през февруари 2017-та. В четирите групи ще има по 8 отбора. Първите 4 от всяка група продължават в Топ 16, заелите пето и шесто място ще участват в елиминациите на турнира ФИБА Къп, последните два отбора във всяка група приключват участието си.

Наградният фонд на баскетболната Шампионска лига е 4.4 милиона евро. Средствата, които ще получи даден отбор в зависимост от класирането, са: