Десет секунди преди края  Брендън Браун  отбеляза тройка, Балкан поведе  с 89-87 и зрителите в Арена Ботевград предвкусваха победата. Но в оставащото до края време Дерек Райт се вдигна зад дъгата и бе точен с последната сирена. С което попари домакините, а хвърли съотборниците си в луда радост - Рилски спортист спечели с 90-89 /28-16, 16-27, 23-15, 23-31/.

Този мач от втория кръг на НБЛ бе първо домакинство на Балкан. А бе и второ поражение за тази седмица, след това във вторник от холандския Ден Бош за ФИБА Къп с 66-68.

Мачът бе изключително интересен за гледане. Премина през доста обрати. През втората част домакините изоставаха с 16 точки при 16-32. В края на втората успяха да догонят самоковци само до 1 точка - 43-44 на полувремето. В третата четвъртина отново изоставаха - 58-67 след половин час игра. В последната част балканци направиха серия от 13-0 и излязоха напред в резултата 73-72 в 34-та минута. След това водачеството се смени няколко пъти, за да се стигне до последните десет секунди, които се оказаха фатални за Балкан в 13-ия ден на октомври.

Рилски спортист водеше в резултата повече от 27 минути, докато Блакан бе напред 8 минути. Лидерството се смени цели 13 пъти, стигна се и до 10 равенства.

Най-резултатни за Балкан с по 15 точки са Микейл Хопкинс, който направи дабъл-дабъл с 11 овладени борби, и Брендън Браун, който има и 8 асистенции. Венци Петков вкара 14 точки, с 13 е Мирко Мулалич, 11 има Танксли Ефианай, Крис Минков отбеляза 7, с 4 е Роузбъро.

За Рилски спортист над всички бяха Джейлън Дженкинс с 19 точки и 13 борби и Дерек Райт с 16 точки и 5 асистенции. Много силно се включиха Данчо Бозов и Златин Георгиев, които отбелязаха по 14 точки.