Тази вечер в зала Универсиада Балкан се наложи над Левски Лукойл с 81-80 в  първия от двата четвъртфинални мача за Купата на България. Срещата-реванш е на 16 януари в Ботевград.

Зелените изиграха изключително силно първо полувреме. След първата четвъртина имаха аванс от 14 точки - 25-11. Във втората продължиха да доминират, авансът им достигна до 24 точки, а полувремето завърши с 18 преднина - 51-33.

Нещата се обърнаха коренно през третата четвъртина, която домакините взеха с 31-16 и преди последните десет минути се доближиха само до 3 точки - 67-64 за Балкан. Въпреки че Балкан дръпна с 8 разлика - 75-67 в 33-та минута, Левски Лукойл продължи да търси обрат.

И когато оставаха 2 минути и 2 секунди, успя да поведе с 2 точки - 80-78, възползвайки се от няколко нелепи решения на играчите на Балкан. Тройка на Павел Иванов 28 секунди преди края отново изведе Балкан напред с 81-80, при който резултат завърши и този първи четвъртфинален двубой.

Брендън Браун бе най-резултатен за Балкан с 18 точки, той направи и дабъл-дабъл с 11 асистенции, взе и 6 борби. Венци Петков отбеляза 16 точки и има 4 завършващи подавания. Трима са с по 9 точки - Крис Минков, Алекс Гаврилович и Микейл Хопкинс, който сграбчи и 12 борби, но направи и 5 грешки. Павел Иванов вкара 8 точки, с 6 е Ефианай, Мулалич е с 3 точки със стрелба 1-7 от тройката.

Балканци не можаха да се справят с Патрик Рембърт. Той стана топреализатор с 32 точки, от които 15 само в третата част, но направи и 5 грешки. Калоян Иванов е с 13 точки и 7 борби, Деян Иванов вкара 10 точки, Аврамов завърши с 9 точки,  с 8 точки и 8 борби е Захариев.

В другите три мача от днес: в Правец Академик - Спартак 83-68, в Самоков Берое победи Рилски спортист със 78-67, а в Пловдив Академик Бултекс 99 - Ямбол 95-78.