България грабна титлата на Европейското първенство за жени до 20 години, Дивизия Б!

Българският състав победи Финландия с 80:75 точки във финала в Прищина, Косово и заслужено триумфира. За последно български отбор при подрастващите стана шампион на Дивизия Б през 2011 година, когато това сториха момчета U18 във Варна.

Срещу Финландия националният ни отбор демонстрира сърцата игра, страхотна стрелба и завидна психическа устойчивост. А и взе реванш за загубата с близо 30 точки от същия съперник на старта на шампионата. Стрелбата за 3 точки бе козът на българките, които вкараха 13 тройки от 39 опита - 33.33% срещу 18.52% за Финландия. България отстъпи в борбата под коша (40-45), но пък имаше предимство при откраднатите топки (10-4), а и направи по-малко грешки (9-14).

Карина Константинова пък стана Най-добър играч на Европейското първенство за жени U20 във вота на феновете!

Финландките стартираха по-добре и поведоха с 13 точки в първата част, но България намали до 7 изоставането си в края на първите 10 миунти - 17:24. Последва страхотна втора част, в която точната стрелба на родните националки даде резултат и те взеха водачеството в последните минути на полувремето, като дори дръпнаха с 6 точки на почивката - 42:36. Тимът ни спечели втората четвърт с 25:12.

След подновяването на играта България удържаше лидерството си, а преди последната част резултатът бе точка преднина за нашите - 59:58. Четвъртият период бе достоен за финал, Финландия поведе за кратко, но изключително мотивираните български момичета бързо си върнаха инициативата и не я изпуснаха до края.

Гергана Иванова, Карина Константинова и Виктория Иванова поведоха съотборничките си. Гергана бе най-резултатна с 19 точки, 4 борби и 4 асистенции, Карина реализира 16 точки и добави 5 борби и 3 асистенции, а Виктория вкара 15 точки. От пейката отлично се включи Стефани Пендова с 12 точки и 3 борби.

За Финландия най-резултатна бе Авак Куйер с 31 точки. Тя оформи дабъл-дабъл, добавяйки 11 борби и 4 асистенции.