По Коледа май наистина стават чудеса. В последния си мач за календарната година баскетболистите на Балкан буквално изтръгнаха успеха при гостуването на Рилски спортист, спечелвайки срещата с 1 точка разлика  94-93 /26-24, 24-32, 19-24, 25-13/.

Що се отнася за чудесата, те се случиха. Защото домакините от Рилски спортист играха по-добре в първите три части, а в началото на четвъртата водеха с 82-69.  Веднага след това обаче над тима от Самоков в рамките на няколко минути се струпаха тежки тъмни облаци - те останаха без високи играчи: в 33-та минута за 5 нарушения напусна датският национал Йонас Зохоре Бергстедт, след малко повече от две минути същото сполетя и Игор Кесар. В същото време просветнаха лицата и на привържениците на Балкан, които до този момент изглеждаха омърлушени и продължиха въодушевено да подкрепят отбора.

Балканци се възползваха от всичко  това по единствения  добър начин - започнаха да доминират под коша, търсейки високите си играчи, което се оказа решаващо. Именно в полето под коша вкараха 50 точки срещу само 34 на съперника.

Започнаха постепенно да смъкват изоставането си, въпреки че при оставащи 2.45 минути губеха с 91-84.  При 1.55 до края резултатът бе 91-87, при 1.27 мин - 91-89, а при оставащи 50 сек поведоха с 92-91. И въпреки че след 10 секунди домакините отново излязоха напред с 93-92 след два точни наказателни удари, зелените отново вкараха за 94-93 в тяхна полза 24.8 секунди до края. В оставащото време Рилски спортист не можа да отбележи при две последователни стрелби. И Балкан спечели щастливо своята 12-та победа в НБЛ.

В играта на Балкан обаче се забелязаха и немалко слабости. Най-отявлена бе липсата на класен плеймейкър. А също и играта в защита - зелените позволиха на играчите на Рилски само през пърото полувреме да вкарат цели 12 тройки от 17 опита и да пропуснат само 3 пъти за 2 - 9 от 12. Почти през целия мач балканци не можаха да се справят с Брендън Браун.

Най-резултатен за Балкан бе Михайло Секулович със 17 точки за 18 минути на полето - той е със стрелба 7 от 10. С 15 точки е Кенет Хол.  Най-добрия си мач досега за Балкан изигра Станислав Цонков, който реализира 14 точки със стопроцентова стрелба от игра. Също с 14 точки е и Дейшон Найт, който обаче напусна за 5 фаула в 28-та минута. Марко Радонич вкара 13 точки, 8 има Крис Минков, със 7 е Алекс Симеонов, с 6 Димитър Димитров.

За Рилски спортист с по 22 точки са Брендън Браун и Екзейвиър Джонсън, с 12 е Тихомир Желев, с 9 Златин Георгиев.

Следващият мач на Балкан е на 4 януари в Арена Ботевград с Академик Бултекс 99.

В другите два мача от днешния 13 кръг: в Пловдив Академик Бултекс 99 - А1 Академик 88-70, и в Ямбол домакините отстъпиха на Черно море Тича със 74-88.