Баскетболистите на Балкан загубиха дербито от 13 кръг на НБЛ, като тази вечер в Арена Ботевград отстъпиха на Рилски спортист с 68-83 (15-23, 23-25, 9-18, 21-17). Впрочем дерби нямаше. Тимът от Самоков превъзхождаше през цялата среща и постигна поредната си 12-та победа от началото на редовния сезон в НБЛ.

Балкан поведе само веднъж - с първия кош за 2-0. След това гостите диктуваха играта до последната сирена, като в третата четвъртина записаха най-голямата разлика от 22 точки при 76-64.  Победителите имат значително по-добра стрелба - 47.7% срещу 39 процента на Балкан, от тройката са с 30.8 % (8 тройки от 26 стрелби), домакините вкараха само три пъти зад дъгата от 26 опита и са с едва 11.5%, през първото полувреме вкараха само една тройка от 10 опита.  Само борбите са равни - по 38, но Рилски спортист има цели 38 асистенции срещу само 17 на Балкан.

За Балкан единствените с двуцифрено изражение на вкараните точки са Калвин Годфри и Христо Захариев. 9 вкара Николай Грозев, с по 8 са Павлин Иванов и Мануел Суарес, Димитър Димитров вкара 6 точки, с колкото е и онстантин Тошков, 5 добави Никос Дипларос.

За Рилски спортист най-резултатен със 17 точки е Уигинс, който има и 9 овладени борби. Йордан Минчев е с 15 точки, 12 вкара Чавдар Костов, с 11 е Еван Бати.„

Все пак неколцина зрители останаха доволни, но не от играта на Балкан, а от спечелените награди от коледно-новогодишната томбола, разиграна на полувремето на мача.

Това бе последна среща на Балкан за календарната 2022 година и първа от второто завъртане в редовния сезон на НБЛ. Следващият мач е на 7 януари, отново в Ботевград, когато е домакин на ЦСКА.