В първия си мач за 2023 година, който се игра тази вечер в Арена Ботевград,  баскетболистите на Балкан постигнаха победа над ЦСКА с 81-67 (22-21, 23-16, 17-15, 19-15). И се върна на второто място във временното класиране.

Успехът не бе постигнат лесно. Балканци започнаха по-добре и поведоха, но след средата на първата четвъртина гостите изравниха и дори поведоха. Три минути след началото на втората Балкан поведе с 32-26, но две минути по-късно червено-белите отново направиха обрат - 32-25. Домакините обаче бързо заличиха пасива си, спечелиха частта с 23-16 и на полувремето имаха аванс от 8 точки - 45-37.

Малко преди средата на третия период Балкан за първи път поведе с двуцифрена разлика - 51-40, а в края му резултатът бе 62-52 в негова полза.  Последната част отново бе за Балкан, който продължаваше да поддържа двуцифрена разлика. Тя достигна до 17 точки при 77-60, а в края на мача на таблото светеше 81-67.

Така Балкан взе реванш за загубата в третия кръг от ЦСКА със 78-72.

Много силен мач за победителите изигра Христо Захариев, който отбеляза 20 точки и с овладените 5 борби и направените 3 асистенции е с най-висок коефициент на полезност от 28.  Павлин Иванов вкара 15 точки за успеха, силно се включи и Николай Грозев с 10 точки за 22 минути на полето.  Добро включване направи и Илиян Пищиков, който завърши с 9 точси за 18 минути игра, с по 8 точки са Никос Дипларос, който направи 6 завършващи подавания, и Мануел Суарес, овладял 13 борби под двата коша. С 6 точки е капитанът Димитър Димитров, Калвин Годфри игра само 4 минути заради здравословни проблеми и вкара 3 точки, с 2 е Александър Гавалюгов.

Дебют в мъжкия тим направи 16-годишният Кристиян Василев, който за 2 минути овладя 2 борби под коша.

В другите мачове от 14 кръг, играни днес, Академик Пловди победи Ямбол  със 79-71, Шумен се наложи като домакин над Черно море Тича с 82-78, а Спартак загуби в Плевен от Берое с 81-97. Последната среща от кръга между Рилски спортист и Черноморец е в понеделник.

В следващия 15 кръг другата събота, 14 януари, Балкан ще гостува на Левски, който в този кръг почиваше.