Концепцията за интегрирани териториални инвестиции на Община Ботевград, възлиза на около 33 милиона лева, като финансирането е по различни програми, водеща е “Развитие на регионите“, а другите са: “Конкурентоспособност и иновации в предприятията“; “Развитие на човешките ресурси“, “Образование“, Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“; “Околна среда“. Тя е класирана на първо място от подадените от Югозападния район за планиране, в който попада нашата община. 


След Ботевград са концепциите на Петрич, Столична община, Община Гоце Делчев и Национална спортна академия. А в самия Югозападен район попадат още общините Перник, Кюстендил и Благоевград 


“Това са петте концепции, които ще получат финансиране по първата покана. Според неофициална информация, ще има и втора покана. Това означава, че всички, които са с одобрени концепции, имат гарантирани средства. Концепцията на Община Ботевград е за около 33 милиона лева, за които кандидатстваме с няколко проектни предложения. Като директен бенефициент, до 11 февруари (2025 год.) Община Ботевград трябва да подаде конкретни проектни предложения, които все пак отново ще бъдат разгледани и одобрявани, и коригирани, ако се налага, но средствата по спечелените концепции са гарантирани“, съобщи кметът Иван Гавалюгов по време на днешния брифинг с местните медии.


В Концепцията за интегрирани териториални инвестиции на Община Ботевград са включени: ремонт на центъра на Ботевград – втори етап, който обхваща цялата неремонтирана част около 20 декара, и междублокови пространства; ремонт на сградата на поликлиниката; създаване на център, платформа за телемедицина с необходимото техническо и информационно обезпечаване; изграждане на Дом за възрастни хора с деменция; изграждане на жилища за хора от социално уязвими групи, хора без собствено жилище, с ниски доходи; изграждане на нов учебен корпус на ППМГ “Акад. проф. д-р Асен Златаров“. 


“Това са основните проекти. Преди време имаше една идея, която споделихме във връзка с възникнали проблеми с обществения транспорт. Още тогава направихме проверки, проучвания и изложихме в тази концепция изграждането на една система, която да подобри информираността на всички, ползващи обществен транспорт по градските, междуградските и републиканските линии, със съответните информационни съоръжения по спирките, от които да се получава информация в реално време за придвижването на автобусите. В концепцията има и други дейности с по-малък обхват – в сферата на туризма и в сферата на културата. Предвижда се заложените дейности, каквото е изискването, да бъдат осъществени в партньорство с други общини, с неправителствени организации и с частни юридически лица, които трябва да осигурят заетост“, разясни кметът Гавалюгов.