Средните и малки търговски обекти изхвърлят отпадъците от своята дейност в контейнерите за битови отпадъци, което е в пълен разрез със законовите разпоредби. Общината има намерение да им съдейства за решаване на този проблем, като им предостави съдове за разделно събиране и възможност за извозване на отпадъците до фирми, притежаващи лицензи да ги стопанисват и третират.  


“Ангажимент на търговските обекти е да оползотворяват отпадъците, генерирани от тяхната дейност, а не да ги изхвърлят в контейнерите за битови отпадъци. Това е малко като ситуацията с паркирането – има закон и общинска наредба, които регламентират начина на паркиране, по аналогичен начин – има закон за управление на отпадъците, както и общинска наредба, които ясно и точно регламентират задълженията на търговските обекти. Те трябва да имат сключен договор за събиране и извозване на така наречените оползотворими отпадъци. Факт е, че това масово не се спазва в Ботевград – отпадъците от търговската дейност – щайги, кашони, картони, всякакви опаковъчни материали и развалени продукти се изхвърлят в контейнерите за битови отпадъци, което е недопустимо и е в разрез със законовите разпоредби и общинските наредби. Някои ще кажат каква e разликата дали ще изхвърлят картон от магазина или картон, опаковка, от дома. Едното има характер на търговски отпадък, а другото – на битов отпадък. Желателно е отпадъците да изхвърлят разделно и от битовите потребители, но е факт, че се изхвърлят в контейнерите за смесени отпадъци“, коментира кметът Иван Гавалюгов. 


На въпроса на наш репортер, какви действия смята да предприеме Общината за решаване на този проблем, той отговори: “Нещо, което искаме да направим и смятаме, че е във възможностите на БКС - е да предоставим на търговските обекти съдове за разделно събиране на оползотворимите отпадъци и да се извозват, и предават на лицензирани фирми срещу съответната такса. Това е намерение, което трябва да премине през решение на Общинския съвет. То ще бъде включено съответно в Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги. Цената на тази услуга е различна от такса “битови отпадъци“, които всяко физическо и юридическо лице плаща.“.


Иван Гавалюгов съобщи, че в момента се работи по промяна на нормативната уредба. Ако на търговските обекти им е изгодно, те ще могат да сключат договор с БКС за събиране и извозване на генерираните от тяхната дейност отпадъци. Контейнерите, които ще им бъдат доставени ще се заключват, за да се гарантира, че се ползват само от тях.


Градоначалникът даде пример с големите търговски вериги в Ботевград, обръщайки внимание, че за всеки техен обект има сключен договор с лицензирана фирма за извозване и третиране на отпадъци. Местните средни и малки търговски обекти нямат такава практика, посочи той и обърна внимание, че търговските обекти могат да изхвърлят в контейнерите само генерирания битов отпадък, като тоалетната хартия и отпадъци от кошчетата на касиерите.   


Кметът Гавалюгов призова местните търговци да спазват законовите разпоредби за управление на отпадъците и поддържане и опазване на чистотата на територията на община Ботевград.