Националният отбор на България загуби с 0:2 решаващия мач с Италия от кампанията за класиране на финалите на Мондиал 2010. "Трикольорите" инкасираха два гола през първата част, дело на Гросо (11-ата минута) и Якуинта (40-ата минута).

Италианците овладяха средата на терена още в началото и българската защита беше поставена на изпитание в четвъртата минута, когато крилото Маркизио намери топката от воле, но Димитър Иванков нямаше проблеми. Българите отвърнаха със светкавична атака, в която Рангелов се озова малко встрани и ударът му мина над вратата.

Отлична комбинация и двойно подаване в 11-ата минута между Фабио Гросо и Андреа Пирло намери първия на стрелкова позиция пред Иванков и след незабавен удар от въздуха топката се намери в българската врата за 1:0.

Три минути по-късно бърза италианска акция отдясно замалко не бе завършена успешно от Якуинта, който бе нещастен да види, как Станислав Манолев със сетни усилия избива кълбото пред голлинията.

В 25-ата минута и ние показахме зъби, когато след корнер отдясно Стилиян Петров отклони топката, но Джанлуиджи Буфон направи страхотно спасяване, с което запази крехката преднина на "адзурите". Малко след това отново Петров стреля от двайсетина метра фронтално, но топката мина на метър вляво от вратата.

Следващите двайсетина минути италианците буквално приспаха съперниците си с откровено прибиране в собствената половина и отстъпване на инициативата на възпитаниците на Станимир Стоилов. В 40-ата минута обаче цялата защита на "трикольорите" бе препарирана от серия пасове с едно докосване отляво, след които Кишишев покри засадата, а за станалия съвсем сам срещу Иванков Якуинта нямаше проблем да направи 2:0.

Българите организираха красива атака в 49-ата минута, която започна с отнета от Манолев топка в нашето наказателно поле, на два пъти премина през Димитър Бербатов, за да бъде завършена с хубав, но за съжаление слаб удар на Мартин Петров.

В първите минути след подновяването на играта ясно си личеше желанието на домакините да атакуват само в краен случай. Техният наставник Марчело Липи вкара в игра Джудзепе Роси, който в първите си пет минути на терена отправи два удара от средно разстояние, които бяха уловени от Иванков. В същото време "адзурите" използваха и всеки удобен момент да контраатакуват опасно.

В 64-ата минута току що влезлият Благой Георгиев фалцира коварно топката след пряк свободен удар и само адекватната намеса на Киелини спаси италианците от попадение във вратата им. Нашите изтърваха страхотен шанс в 70-ата минута, когато Бербатов получи топката в наказателното поле, но силният му удар мина над вратата. Секунди по-късно отново Бербатов бе на върха на атаката, но отклонената с пета топка бе лесна плячка за Буфон.

Два удара на Благо Георгиев в рамките на три минути минаха на по-малко от метър от вратата, а в 79-ата минута Божинов видя как изстреляната от него топка "облизва" дясната греда зад Буфон. Две минути след това на отсрещната врата Иванков показа класа след удар на Роси.

Италия е убедителен лидер в осма квалификационна група и на практика сигурен участник на Мондиал 2010 в ЮАР. "Скуадра адзура" има 20 точки, с четири повече от следващия в класирането Ирландия. България е с 11 точки на трето място и само две победи за нашите в оставащите два мача и две поражения на ирландците могат да ни гарантират място на бараж за участие. И двата мача на съперниците ни обаче са на техен терен - срещу Черна гора и Италия.