При дебюта си в Националната баскетболна лига "Балкан" обърна "Ямбол" и спечели първата си победа. Пред претъпканата зала в Ботевград домакините се наложиха с 5 точки разлика - 69-64.

"Зелено-белите" първи отбелязаха кош, поведоха с 4-2, но много бързо гостите наложиха превъзходство и до края на първата част вече имаха аванс от 5 точки - 19-14. През втората избраниците на Иван Чолаков продължиха да контролират играта и увеличиха аванса си, като малко преди края й стана двуцифрен при 38-27. Отличен за "Ямбол" в това първо полувреме бе Димитър Ангелов, получил разрешение да играе едва ден по-рано, като отбеляза 11 точки. В същото време "балканци" изглеждаха стъписани в нападение, а в защита лесно бяха надигравани от своите съперници.

И третата част започна зле за домакините - в първата минута един от лидерите на тима Атанас Радев увисна с 4 фаула. Тимът на "Ямбол" действаше уверено и поддържаше преднина от 5 до 8 точки. Едва в последната минута на тази трета част с тройка на Мартин Маринов пасивът на Балкан стана само една точка - 46-47.

С нови две тройки в началото на последната четвъртина на Мартин стана пълен обрат в мача. В 23-та минута резултатът вече бе 54-47 за "Балкан", а след още три минути домакините на свой ред дръпнаха с 11 точки - 58-47. С две бързи тройки на Белберов и Говедаров обаче мачът отново стана завързан, гостите дори успяха да намалят пасива си само до 3 при 64-61. Те обаче видимо се измориха, като особено това личеше на Радионов и Ангелов, не можаха да спрат разигралия се Йордан Бозов, а в същото време не бяха точни и при стрелбата си. Изключение бе единствено Гоцевски, но неговите точки не бяха достатъчни.

59 секунди преди края Балкан имаше аванс от 6 точки и успя да удържи финалния натиск на "Ямбол", като спечели заслужено първата си победа в лигата с 69-64.

Йордан Бозов с 21 точки, Иван Лилов с 16 и Мартин Маринов с 11 са тримата от Балкан с двуцифрен точков актив. Любомир Лилов има 8, Наско Радев е със 7, като овладя и 10 борби и отпра страхотен чадър на американеца Майкъл Ърл.

За "Ямбол" топреализатор стана Димитър Ангелов, с 13 е Белберов, с 10 - Гоцевски.

Съдийската тройка Мирослав Томов, Владимир Цеков и Боян Алексиев се справи с този труден мач, с изключение на последния.

Балкан - Ямбол 69-64 (14-19, 16-19, 16-11, 23-17)

Балкан: Л. Лилов 8, И. Лилов 16, Радев 7, Бозов 21, М. Маринов 11 (Бенчев, Нанев 4, Янюшевич 2, Миленков)

Ямбол: Радионов 5, Маринов 4, Говедаров 4, Ангелов 16, Ърл 4 (Белберов 13, Хънт 4, Петков 4, Гоцевски 10 )

Снимки: Любо Лилов