Лукойл Академик спечели драматично като домакин със 79:77 (21:22, 22:13, 14:21, 22:21) срещу Левски в дербито на баскетболното първенство на България при мъжете, пише БТА..

С този успех "студентите" направиха важна крачка към спечелването на първото място в редовния сезон. Лукойл има 19 победи и 3 загуби, докато Левски е с 18 победи и 4 поражения, 6 кръга преди началото на плейофите.

След напълно равностойната първа част Лукойл Академик взе преднина от осем точки на почивката - 43:35.

В третия период възпитаниците на старши треньора Константин Папазов успяха да се върнат в мача и да стопят преднината на своя съперник само на една точка - 57:56.

Само девет секунди преди финалната сирена резервата Славко Стефанович вкара много важна тройка в полза на домакините и направи резултата 79:96 в тяхна полза.

До края Доналд Коул от "сините" успя да реализира един наказателен удар и с това оформи крайния резултат 79:77 в полза на Академик.

Най-резултатен в дербито бе Стефан Георгиев от Левски с 19 точки и 8 борби, а Перо Антич от Лукойл завърши със 17 точки и също 8 овладени топки. Двамата основни реализатори в двата отбора напуснаха заради пет лични нарушения.

Тодор Стойков добави 16 точки за важния успех на домакините, а Аарън Харпър от Левски наниза 14 точки.

В останалите срещи от кръга Ямбол измъкна успеха у дома си срещу Черноморец само с 1 точка разлика - 89-88, а Рилски спортист взе трудна победа в Плевен над Спартак с 93-88.

Снимка: Любо Г. Лилов