Отборът на Левски постигна историческа победа срещу Гент в първия си мач от група С на Лига Европа. С успеха си с 3:2 "сините" успяха да победят за първи път отбор от Белгия в дългата си история и да стартират по най-добрия начин във втория по сила европейски клубен турнир.

Левски изоставаше в резултата почти до края, но с помощта на фанатизираната публика на стадион "Георги Аспарухов" и с усилията на всички на терена бе постигнат пълен обрат.

Двубоят започна с неочкван натиск на белгийските гости. Гент имаше шанс да открие от пряк свободен удар още във втората минута, но вратарят Георги Петков спаси.

Първата по-хубава атака за Левски бе в 12-ата минута. Тогава Дани Младенов напредна по десния фланг и стреля отдалеч, но Боян Йоргачевич спаси.

Тъкмо когато "сините" успяха да пренесат играта по-далеч от своята врата, падна голът за Гент. Асофейфа овладя топката пред централния кръг, напредна и от двайсетина метра с помощта и на гредата вкара за 0:1. Вина за попадението имат Сержиньо Грийн, който не противодейства и Георги Петков, който получи пореден гол след далечен шут.

Последва активизация на домакините, но без голови опасности. Стигна се обаче до решителната 42-а минута. Тогава Жоазиньо отправи топовен изстрел от почти 30 метра и прати топката неспасяемо в горния ляв ъгъл на Йоргачевич, вкарвайки гол-шедьовър.

До края на първата част и двата тима не съумяха да застрашат противниковите врати. След почивката играта се поднови по възможно най-лошия начин за Левски. в 48-ата минута след изпълнение на ъглов удар настана меле в малкото наказателно поле и Сулер от близо чукна топката в мрежата за 1:2.

В 55-ата минута Даниел Младенов пропусна след центриране на Жоазиньо отляво. Само пет минути по-късно обаче равенството бе възстановено. "Синият" герой напоследък Гара Дембеле в свой стил пое топката в накзателното поле на Гент и с техничен удар преодоля Йоргачевич за 2:2. Асистенцията бе на Дарко Тасевски.

Последваха минути на поделено надмощие. В 80-ата минута Дембеле можеше да докара мача до пълен обрат, но ударът му бе спасен от вратаря на Гент. В ответната атака Смолдерс стреля неточно отдалеч, след като преди това белгийците на няколко пъти бяха притеснили Георги Петков.

В 84-ата минута все пак пълният обрат се случи. Сержиньо Грийн с глава вкара след центриране от статично положение на Жоазиньо, изправяйки отново на крака 20-те хиляди на "Георги Аспарухов". Първият си гол със "синия" екип холандецът изработи след добри финтове без топка и добро пласиране в наказателното поле.

Грийн можеше да вкара още веднъж и в продължението на редовното време. Вратарят Йоргачевич обаче изби със сетни сили далечния му шут.

В другия мач от групата Спортинг Лисабон победи Лил с 2:1 във Франция. Така Левски оглави група "С" на Лига Европа с повече отбелязани голове.
-----
Среща от първия кръг в група "С" на турнира по футбол Лига Европа:

Левски (България) - Гент (Белгия) - 3:2

Голмайстори:
0:1 Рандал Азофейфа 22, 1:1 Жоазиньо 42, 1:2 Марко Шулер 48, 2:2 Гара Дембеле 60, 3:2 Сержиньо Грийн 85

Стадион: Георги Аспарухов
Зрители: 24 000
Време: топло за сезона, мачът се игра на електрическо осветление

Главен съдия: Жолт Сабо (Унгария)