Русия е новият господар на световния волейбол! "Сборная" спря хегемонията, която осъществи Бразилия в последните години и спечели Световната лига. Възпитаниците на Владимир Алекно спечелиха трудно финалния двубой с 3:2 гейма.

Това е втори триумф в най-комерсиалния волейболен турнир в историята на Русия. В зала "Ерго Арена" в Гданск успехът дойде доста трудно (23:25, 27:25, 25:23, 22:25, 15:11). По този начин Русия се реваншира и за миналата година. Тогава отново двата най-силни тима в света спореха на финала, но тогава Бразилия спечели с 3:1 гейма.

Първият гейм бе доста равностоен, играта вървеше точка за точка. Така се стигна до 17:17. Първо Русия дръпна с 2 точки до 19:17, а след това "Селесао" обърна до 22:21 и в крайна сметка не изпусна инициативата и спечели гейма.

Вторият гейм не направи никаква разлика от първия. В самото му начало Бразилия започна по-добре след натрупана инерция от първата част. Постепенно нещата се изравниха и резултатът отново вървеше точка за точка. При 24:23 за Русия Бразилия спаси геймбол и дори поведе. В крайна сметка нов обрат донесе победата в гейма на "Сборная" - 27:25.

В третия гейм руснаците използваха инерцията и успяха доста трудно да спечелят все пак - 25:23. Четвъртият бе може би най-неравностоен. Бразилия успя да поведе след 8:6 и така постепенно увеличаваше преднината си. В крайна сметка без особени затруднения "Селесао" взе гейма - 25:22.

В решителния пети гейм Русия успя първа да поведе с повече от точка разлика - 7:5. Разликата набъбна до 11:8 и до края момчетата на Владимир Алекно не изпуснаха инициативата - 15:11 и триумф за Русия.