След 32-годишна пауза отборът на Русия отново грабна олимпийската титла в мъжкия волейбол, след като във феноменален финален мач надделя с 3-2 (19-25; 20-25; 29-27; 25-22; 15-10) гейма над световния първенец Бразилия.

В първите две части „селесао“ нямаше никакви проблеми и отнесе съперника си с лекота след 25-19 и 25-20. Третият гейм бе най-равностойният, въпреки че почти през цялото време южноамериканците водеха в резултата. Владимир Алекно направи интересен ход и премести центъра Мусерский като диагонал, а Михайлов заигра като посрещач.

Това даде резултат и в края Сборная изравни и спаси два мачбола, след което успя да измъкне гейма след 29-27. В четвъртата част руснаците сгазиха световните шампиони без много да се церемонят и докараха мача до тайбрек след 25-22.

Решителната пета част започна много силно за тима на Алекно и той поведе  с 6-3 и Резенде взе таймаут. С бомбени удари на Мусерский и Михайлов Русия вече бе напред с 8-4 при смяната на полетата. До края Сборная бе перфектна и след 15-10 спечели заслужено златните медали.

Дмитрий Мусерский направи невероятен мач за Русия и наниза цели 31 точки, докато Максим Михайлов се отличи със 17, а Сергей Тетюхин добави 12.

За Бразилия, която отново остава със среброто, Уолъс де Соуса се отчете с 27 пункта, а Мурило Ендрес записа 18.