Отборът на Италия хвърли голямата бомба в четвъртфиналите на волейболният турнир при мъжете на Олимпиадата в Лондон, след като детронира шампиона САЩ след успех с 3-0 (28-26; 25-20; 25-20) гейма.

Срещата започна равностойно до първата почивка, която дойде при 8-7 за американците. Веднага след това разликата скочи на 10-7 и Мауро Беруто поиска прекъсване. Авансът на Щатите се запази до 18-15, след което Иван Зайцев с няколко чудесни атаки даде преднина на „адзурите“ от 19-18. В следващите минути мачът бе точка за точка до 23-23. Последва силен сервис на Приди, който бе в аут, но главният рефер даде точка на „янките“ – 24-23. САЩ изпортиха няколко геймбола и след чудесен ас на Иван Зайцев „скуадрата“ измъкна победата с 28-26.

Във втората част Италия поведе с 8-6 при техническото след добра контра на Савани, а бомбен ас на Зайцев докара нещата до 9-6. Много бързо, обаче, американците изравниха резултата след нападение на Стенли и 12-12. С прекрасна игра в атака на Зайцев, последвана от блок на Лашко, „адзурите“ дръпнаха с 20-16. Момчетата на Мауро Беруто приключи и втория гейм с точка от сервис, след като този път Кристиан Савани отчая съперника – 25-20.

Третата част започна с леко предимство за „янките“, но Италия направи обрат и на техническото водеше с 8-6. С два поредни аса на Травица резултатът стана 10-6 и Алън Найп поиска таймаут. Американците съумяха да се доближат най-много на две точки от своя съперник, но след бомбена атака на Лашко „сините“ поведоха с 21-17 и Найп взе втора почивка. До чудо, обаче, не се стигна и „скуадрата“ спечели гейма с 25-20 и 3-0.

Най-резултатен за победителите с 19 точки беше Кристиан Савани, а Иван Зайцев също бе неудържим и наниза 16 пункта. За САЩ единствен Клейтън Стенли бе на ниво със своето 16 точки.

В полуфиналите Италия ще срещне тима на Бразилия, който нямаше никакви проблеми срещу Аржентина и спечели с 3-0,а срещата е на десети август.