Световният и двукратен европейски шампион Испания напусна по най-срамния начин Олимпиадата, след като записа второ поредно поражение в Група Д във футболния турнир. Момчетата на Луис Мия паднаха с 0-1 от състава на Хондурас, а в герой за тима от Централна Америка се превърна Джери Бенгтсън, който се разписа още в седмата минута.

В първата си среща Испания загуби и от Япония със същия резултат. Срещу Хондурас иберийците не само пропуснаха куп голови положения, но към края на мача се държаха по абсолютно селски начин със своите съперници, а и със съдията Хуан Сото от Венецуела.

В другия сблъсък в Група Д Япония записа втори пореден минимален успех с 1-0, този път над Мароко и се класира за четвъртфиналите. Единственото попадение за „самураите“ реализира Кенсуке Нагай малко преди края на срещата. След този успех азиатците са начело в класирането с шест точки, пред Хондурас с 4, Мароко една и Испания с нула.