В дербито на 13 кръг на НБЛ, играно тази вечер в Ботевград,  Балкан победи Ямбол с 91-69 (19-24, 19-15, 29-11, 24-19). По този начин зелените излязоха с една победа пред своя съперник в борбата за влизане в четворката.

Категоричното изражение на този успех не можеше да се предвиди след първите две части. Защото в първата отборът на Ямбол играеше по-добре и успя да я спечели с 24-19. Във втората играта стана по-равностойна, балканци я взеха с 19-15, но на полувремето изоставаха с 1 точка - 38-39.

Още в самото начало на третата домакините успяха да обърнат резултата в своя полза. След което превъзходството им стана изразено, започнаха да трупат повече точки и спечелиха четвъртината с 29-11. В поледните десет минути доминацията на Балкан продължи, в 35-та минута разликата стана 20 точки при 77-57 и до края дори я увеличи.

Поредния силен мач изигра капитанът Йордан Бозов. Той е с най-висок коефициент, стана и топреализатор с 19 точки, като има и 5 борби и 2 асистенции. Както и във Варна преди седмица, втори по резултатност бе Владимир Панич, който отбеляза 16 точки. С една по-малко - 15, е сънародникът му Урош Петрович, силен мач изигра и Станимир Маринов, завършил с 13 точки. Неуморим под коша бе Атила Сантош, който овладя 12 борби, вкара и 6 точки. Мартин Маринов се отличи с 9 точки и 4 асистенции, при дебюта си Станислав Славейков вкара 6 точки за 15 минути игра, Бошко Йовович добави 4.

За Ямбол най-резултатен с 24 точки бе Мартин Дурчев, 17 от които през първите две части. С двуцифрен актив са още двама - Станислав Говедаров с 12 и Брайън Ормън с 10. Черногорецът Неманя Милошевич отново овладя много борби - 13 под двата коша, и отбеляза 9 точки.

В другите два мача, играни днес, Левски победи като гост Спартак Плевен с 81-68. А в Самоков Рилски спортист се справи лесно с младежките национали, побеждавайки с 90-69.

Треньорът Иван Чолаков обаче не бе доволен от играта в защита на всички свои високи играчи, позволили на Балкан да вдигне разликата през третата част.